Analiza RBA
Transmisija restriktivne monetarne politike kroz veće troškove financiranja i ekonomska neizvjesnost trenutačno su jedni od glavnih čimbenka koji uvelike određuju trenutna kretanja u gospodarstvu.
Osobito je to izraženo u sektoru industrije čiji obujam proizvodnje i tijekom kolovoza bilježi smanjenje i na mjesečnoj i na godišnjoj razini, potvrđujući da se ona nalazi u recesiji još od posljednjeg tromjesečja 2022. Prema posljednjim podacima DZS-a, ukupna sezonski i kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u kolovozu je u usporedbi sa srpnjem 2023. pala za 2,2%, dok je smanjenje na godišnjoj razini iznosilo 2,4%. Tako je u trećem tromjesečju i drugi mjesec obilježen negativnom stopom rasta jasno ukazujući i dalje na neizvjesnost i nepovoljna kretanja kod najvažnijih vanjsko trgovinskih partnera Hrvatske.
Promatrano na mjesečnoj razini, prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), pozitivne promjene su u kolovozu ostvarene kod Netrajnih proizvoda za široku potrošnju (+0,9%) te Energije (+0,5%). U ostalim kategorijama evidentirane su negativne promjene, kod proizvodnje Kapitalnih proizvoda (-11,2%), Trajnih proizvoda za široku potrošnju (-4,1%) te kod Intermedijarnih proizvoda (-1,8%).
U odnosu na isto razdoblje prethodne godine u kolovozu su sve kategorije GIG-a zabilježile negativne promjene. Tako je, nakon što su pozitivne godišnje stope trajale od lipnja 2020., proizvodnja Kapitalnih proizvoda u kolovozu bila niža za 6,9%. Negativna godišnja promjena doprinijela je i usporavanju kumulativnog rasta te je u prvih osam mjeseci 2023. rast u promatranoj kategoriji iznosio 7,5% godišnje. Kod Intermedijarnih proizvoda pad je iznosio 1,8% godišnje (-4,9% u prvih osam mjeseci). Nadalje, smanjenje u kategorijama Trajni proizvodi za široku potrošnju iznosilo je -11,3% (-9,0% u prvih osam mjeseci 2023.), kod Netrajnih proizvoda za široku potrošnju -3,6% (i +0,3% u prvih osam mjeseci 2023.) te Energije -3,0% (-2,0% u razdoblju siječanj-kolovoz). Trajni proizvodi za široku potrošnju bilježe kontinuiran pad od rujna 2022.
Prema NKD-u, kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja porasla je u prvih osam mjeseci na godišnjoj razini u Opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji, i to za 0,3% podržana rastom od siječnja do svibnja dok je u posljednja tri mjeseca zabilježena negativna godišnja stopa rasta. S druge strane, u skladu s trendovima u europodručju i ostalim tržištima, u prerađivačkoj industriji, koja čini otprilike 85% ukupne industrijske proizvodnje u Hrvatskoj, obujam je skromniji za 1,1% u odnosu na siječanj-kolovoz 2022. U Rudarstvu i vađenju obujam industrijske proizvodnje smanjen je u prvih osam mjeseci za 3,6% godišnje, a trend negativnih godišnjih promjena traje od prosinca 2021.
Iako bi u nastavku godine pad cijena energije na svjetskim tržištima, poboljšanje učinkovitosti opskrbnih lanaca te očekivan nastavak popuštanja inflatornih pritiska u gospodarstvima trebali djelovati pozitivno na prerađivačke aktivnosti već gore navedeni čimbenici uz skromniju potražnju za robama nastavljat će ograničavati oporavak promatranog sektora.