Indija prošle godine rasla brže nego li Kina

Indijsko gospodarstvo raslo je u 2015. po stopi od 7,5 posto, dok je kineski rast usporio na 6,9 posto, pokazuju službeni podaci. U novijoj povijesti Kina je uglavnom rasla brže od Indije, ali ipak nije neuobičajen ni obrnuti slučaj, navodi BBC.

Prema podacima MMF-to se dogodilo 1981,1989,1990 i 1999, a u 2015. je prvi takav primjer u 21. stoljeću. Indijska Vlada objavila je da je stopa rasta gospodarstva u posljednjem lanjskom kalendarskom tromjesečju iznosila 7,3 posto, što je blago usporavanje u odnosu na prethodna tromjesečja za koja su revidirani podaci znatno bolji od prvotno objavljenih. Iako je indijsko gospodarstvo malo posustalo u posljednjem kvartalu, tempo rasta još uvijek je brži od kineskog u istom razdoblju.

Indija stopu rasta računa u fiskalnoj umjesto u kalendarskoj godini. Vlada premijera Narendre Modija očekuje da će rast u fiskalnoj godini, koja završava 31. ožujka, iznositi 7,6 posto. Međutim, neki ekonomisti upozoravaju da su najnoviji podaci o indijskom gospodarskom rastu u suprotnosti s ostalim podacima za treće po veličini azijsko gospodarstvo, uključujući i slabiji izvoz, željeznički transport, pad proizvodnje cementa i ulaganja i siromašnije knjige narudžbi.

Ritika Mankar, ekonomistica Ambit Capitala, kaže da su novi podaci o gospodarskom rastu i popratni podaci uvjerljivi, ne samo po razini već i po trendovima koje pokazuju, dok Shubhada Rao, glavna ekonomistica YES banke iz Mumbaiju kaže kako je “teško povezati”podatke o rastu BDP-a s ostalim podacima, kao što je na primjer kontrakcija u poljoprivredi.

Prije godinu dana Indija je revidirala godišnje podatke o gospodarskom rastu na više, približivši ih tako kineskoj stopi rasta. Ažuriranje je provedeno na temelju usporedbe cijena. Mnogi ekonomisti iskazali su sumnju prema toj reviziji i podacima koji su objavljeni nakon toga. Kažu da se brzi tempo rasta koji pokazuju službene statistike ne vidi na terenu. Ipak, slažu se da nema sumnje da indijska ekonomija raste, što je rijetka svijetla točka među zemljama u razvoju, donosi Banka.

Premijer Narendra Modi prilikom putovanja u inozemstvo poziva strane kompanije da investiraju u Indiju. No, Indija je još uvijek komplicirana za poslovanje. Vlada pokušava pojednostavniti propise, ali neki reformski zakoni zapeli su u parlamentu, a pravi učinak bržeg rasta mogao bi se uočiti tek njihovom primjenom.

You may also like

0 comments