Home EnergetikaELEKTRIČNA ENERGIJA INA i HEP MEĐU NAJVEĆIM HRVATSKIM IZVOZNICIMA, ISPAO ppd

INA i HEP MEĐU NAJVEĆIM HRVATSKIM IZVOZNICIMA, ISPAO ppd

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Uz rast osobne potrošnje, izvoz je glavni pokretač oporavka hrvatskog gospodarstva. Lani su hrvatske kompanije na inozemna tržišta plasirale roba u vrijednosti od 92,8 milijardi kuna, što je 5,7 posto više nego 2015. [/vc_column][vc_column width=”2/3″]

Međutim vodeći hrvatski izvoznici nisu pratili opći trend. Izvoz najvećih deset lani je smanjen za 1,85 posto, što upućuje na to da su glavni kreatori izvoznog buma male i srednje kompanije.

Ljestvica top 10 izvoznika, koja uključuje izvoznike usluga, doživjela je značajne izmjene.

[/vc_column][/vc_row]

S liste su ispali Prvo plinarsko društvo, Podravka i AD Plastik, a ušli su Končar energetski transformatori, Uljanik i HEP. Vodeća trojka ostala je nepromijenjena, ali sa značajnim padom izvoznih rezultata. Na vrhu je i dalje Ina s izvozom od 5,5 milijardi kuna, što je daleko od nekadašnjih rezultata.

Drugo mjesto čvrsto drži Pliva s izvezenih lijekova u vrijednosti od 2,7 milijardi kuna. Kompanija u sastavu izraelske grupe Teva u inozemstvo plasira više od 80 posto proizvodnje, a najveća su joj izvozna tržišta SAD i Rusija. Ali dok je farmaceutski sektor lani ostvario rekordne rezultate, Plivin izvoz smanjen je za 10 posto. Podbacile su i druge velike farmaceutske tvrtke poput JGL-a, Hospire i Genere, ali su zato snažno potegnuli manji igrači poput ACG-a Lukaps i Farmala. Unatoč padu izvoza od 16,5 posto, treće mjesto je zadržala austrijska tvrtka Boxmark Leather, najveći hrvatski tekstilni proizvođač. Tvornica smještena u varaždinskoj slobodnoj zoni proizvodi kožne navlake za sjedala za osobna vozila te tapecirane dijelove za interijer, a gotovo cjelokupnu proizvodnju plasiraju vodećim svjetskim proizvođačima automobila.

Kutinski gubitaš Petrokemija još uvijek drži visoko peto mjesto na listi izvoznika. Međutim zbog ozbiljnih financijskih problema ova tvrtka u većinskom državnom vlasništvu sve teže nosi se s konkurencijom, što je utjecalo i na prošlogodišnji pad izvoza od gotovo 30 posto. Na listu se vratila kompanija Končar energetski transformatori. Najuspješnija tvrtka u sastavu Končar grupe, koja posluje u partnerstvu sa Siemensom, skočila je na šesto mjesto, zahvaljujući rastu izvoza od čak 80,8 posto. Iza sebe je ostavila Ericsson Nikolu Teslu, vodećeg proizvođača elektroničke opreme i ICT rješenja, koji je lani ostvario respektabilan rast izvoza od 31,6 posto.

Unatoč solidnom rastu izvoza, hrvatska robna bilanca i dalje je u velikom minusu. Lani je uvoz porastao za 5,5 posto, na 148,5 posto, a pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 62,5 posto, što je gotovo jednako u odnosu na 2015., kada je bila 62,4 posto. Zanimljivo je da su vodeći hrvatski izvoznici ujedno glavni uvoznici. Tako su Ina i HEP tradicionalno najveći hrvatski uvoznik, kojima uvoz značajno nadmašuje izvoz. Među velikim uvoznicima je i Pliva, kojoj se uvoz lani gotovo izjednačio s izvozom. Da je izvoz i u ovoj godini glavna uzdanica gospodarstva, svjedoče podaci o tome da je u prvih pet mjeseci plasman robe u inozemstvo porastao za 14,8 posto, piše Tportal.

Related Posts