Ima li kraja licemjerju glede obnovljivaca?

Obnovljivi izvori energije (OIE) su nepoznanica za veći dio javnosti, a u središte pozornosti su ponovno došli s najavama o poskupljenju struje. Naime, kao glavni razlog za više račune uglavnom se isticao rast troškova obnovljivih izvora.

Neznavši kako da riješi ovaj problem, Vlada je odlučila zadržati status quo te odgoditi do 2018. primjenu Zakona o obnovljivim izvorima energije. U javnosti se čak pokrenula polemika trebaju nam li uopće OIE, kakvog efekta oni imaju na gospodarstvo te koja je zapravo cijena zelene energije. U javnom prostoru se mogu čuti razne ocijene i procjene, a čitavu stvar dodatno komplicira činjenica da je tržište električne energije liberalizirano te da ne postoji konstantna cijena struje. Stoga iz udruge Obnovljivi izvori energije upozoravaju da im medijske spekulacije, kao i izjave političara, uvelike otežavaju posao.

“Već godinama nema novih natječaja za ulazak u kvote OIE, a zadnjih mjeseci i banke odustaju od projekata za koje su odobrile financiranje. Govori se o retroaktivnom uvođenju trošarina na OIE, stvara se atmosfera linča u javnosti s tezom da je s ovim projektima netko mulja ili to još uvijek radi. Činjenica je da je ovo jedan od najtransparentnijih sektora u Hrvatskoj i sve je jasno i svima dostupno”, kaže Aljoša Pleić, predsjednik udruge OIE, a prenosi Poslovni dnevnik.

Dodaje da je stvar bizarnija jer se na naslovnici službene stranice hrvatske misije pri EU pozivaju strani investitori u Hrvatsku upravo s fotografijom vjetroelektrane. U Udruzi smatraju i da je postojeća situacija s naplatom naknade za OIE konfuzna te zbunjuje građane.

Stalno se spekulira i s ukupnom cijenom koju HEP plaća za kilovat energije iz OIE. U ovoj udruzi ističu da se moglo čuti da se radi o 90 lipa za kWh, a da je točna brojka da radi o maksimalnoj cijeni od 71 lipe za stare projekte s minimalnim povratom za sedam godina, a u novijim projektima s devet godina povrata je cijena 0,53 lipe. Cijena klasične struje varira na tržištu, a trenutno se kreće oko 43 lipe po kWh. Samo tijekom siječnja, cijena struje na burzi i Hrvatskoj i susjednim zemljama je varirala između 40 i 180 eura po megavatu.

You may also like

0 comments