GIS Report
Predviđanje različitih faktora koji oblikuju tržišta nafte uvijek je nesigurno, a to je osobito istinito danas zbog velikih promjena u globalnim političkim dinamizmima nakon najvažnije godine za izbore u povijesti 2024. godine, stoji u predviđanjima GIS-a.
Među najvažnijim promjenama je nova administracija u Sjedinjenim Državama, najvećoj svjetskoj ekonomiji i najvećem proizvođaču i potrošaču nafte. Predsjednik Donald Trump najavio je nekoliko politika koje mogu usmjeriti međunarodna tržišta nafte u različitim smjerovima, uključujući povećanje domaće proizvodnje i korištenje nafte kao političkog alata.
Trumpova politika “drill, baby, drill” obećava proizvodnju nafte u SAD-u na rekordnim razinama, što bi zahtijevalo visoke cijene nafte kako bi se potaknula potrebna aktivnost. Istovremeno, Trump želi niže cijene nafte kako bi olakšao financijski teret američkim potrošačima. Osim toga, nafta je postala instrument za političke ciljeve, poput vršenja pritiska na Rusiju da se vrati za pregovarački stol i okonča rat u Ukrajini, a cijene nafte smatra se ključnim faktorom u tom procesu.
Osim unutarnjih politika, Trumpova ekonomska politika, koja uključuje trgovinske tarife i ekonomski rat, također može izazvati različite odgovore od drugih zemalja, što će imati daljnje posljedice na tržišta nafte. Reakcije tih zemalja mogu biti suradničke ili retaliacijske, što će dodatno komplicirati globalnu trgovinu i naftna tržišta. Iako su mogući veći nesigurnosti, postoji i mogućnost da se stabilnost ipak uspostavi usprkos politici koja izaziva volatilnost.
Za 2025. godinu, prognoze o potražnji nafte ostaju nesigurne, s različitim predviđanjima od strane OPEC-a i Međunarodne energetske agencije (IEA). Iako obje organizacije očekuju rast potražnje, većina toga bit će potaknuta zemljama izvan OECD-a, poput Kine i zemalja Latinske Amerike. Međutim, rizici vezani uz ekonomski uspon, deflaciju i trgovinske ratove dodatno će otežati predviđanje.
Pored toga, Sjedinjene Države nastavljaju s povećanjem proizvodnje nafte, a OPEC+ granično smanjuje proizvodne količine, održavajući cijene stabilnim. Geopolitički pritisci, poput sankcija Rusiji i Iranu, također oblikuju tržište, a Trumpova prijetnja povećanjem tarifa može dodatno ograničiti globalnu potražnju nafte. Ipak, iako se tržište suočava s velikim izazovima, postoji šansa da će se kroz političke pregovore uspostaviti ravnoteža i stabilnost na tržištu nafte, što bi moglo biti korisno za obje strane.