Huawei proizvodi pametne telefone, ali je i svjetski lider u telekomunikacijskoj infrastrukturi, posebno u sljedećoj generaciji mobilnih telefonskih mreža, poznatih i kao 5G. No, zabrinutost zbog sigurnosti njegove tehnologije sve više jača, osobito u SAD-u, Britaniji, Kanadi, Australiji i Njemačkoj.
Toj kompaniji je u SAD-u zabranjeno natjecati se za vladine ugovore, jer su obavještajne službe dovele u pitanje povezanost osnivača Huawei Rena Zhengfeia s kineskom komunističkom strankom. Vodeća britanska tvrtka za komunikacijske usluge BT prošlog mjeseca je potvrdila da se Huaweijeva oprema uklanja iz komunikacijskih sustava koji su bili razvijeni za britanske hitne službe. U međuvremenu, Njemačka razmišlja o blokiranju te tvrtke iz svoje mobilne 5G mreže.
Huawei je oduvijek isticao da je privatna kompanija, u vlasništvu svojih zaposlenika i da nije povezana s kineskom vladom. Čelnici te kompanije rijetko daju intervjue, no nekoliko novinara pozvano je da postave pitanja Liangu na marginama Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu. Liang je rekao da ako se kompanija nastavi suočavati s daljnjim preprekama u poslovanja u nekim zemljama „prenijet ćemo tehnološko partnerstvo u zemlje u kojima smo dobrodošli i gdje možemo imati suradnju.” Izjavio je i da svi oni koji su zabrinuti, „dobrodošli” su da pregledaju njihove laboratorije u Kini.
Iako oluja oko Huaweija ne posustaje, Liang jednostavno poručuje – proizvodi tvrtke govorit će sami za sebe. „Usredotočit ćemo se na pružanje vrijednosti nudeći (proizvode) visoke propusnosti ultra niske latencije i visoke povezanosti našim klijentima”, rekao je. Kći osnivača Huaweija Meng Wanzhou u prosincu je uhićena u Kanadi i suočena je s mogućnošću izručenja SAD-u zbog optužbi da je Huawei kršio američke sankcije protiv Irana. Liang je pozvao na „brz zaključak” tog slučaja kako bi Wanzhou mogla povratiti svoju „osobnu slobodu”.