Home Bosna i Hercegovina Hrvatska se dobro nosi s korupcijom, BIH gubi utrku s korupcijom

Hrvatska se dobro nosi s korupcijom, BIH gubi utrku s korupcijom

by admin
Na ljestvici od 168 zemalja prema indeksu percepcije korupcije, koji je u srijedu objavio Transparency International, Hrvatska je na 50. mjestu s 51 bodom i više se ne nalazi među korumpiranim državama svijeta.
Predsjednica Transparency Internationala Hrvatska (TIH) Davorka Budimir kazala je da se Hrvatska u istraživanju za 2015. pomaknula za tri boda i prešla granicu od 50 bodova što ju je svrstalo u manje korumpirane države.  “Pomaci u borbi protiv korupcije konačno se vide i u Hrvatskoj”, kazala je Budimir na predstavljanju rezultata posljednjeg istraživanja pred predstavnicima mnogih tijela državne vlasti, veleposlanstava stranih država te institucija i udruga za borbu protiv korupcije.
Istaknula je da je za borbu protiv korupcije, koja omogućava da se nezakonitosti namjerno prikrivaju, ključno osigurati nesmetan rad neovisnih tijela javne vlasti, ali i poticati aktivizam građana, osloboditi ih straha da prijavljuju korupciju i sve koruptivne radnje  Kao najvažnije institucije u borbi protiv korupcije, uz DORH i Uskok, istaknula je pravosudni sustav koji treba osigurati kratke, pravične, poštene i pravovremene postupke. “Korupcija izravno ugrožava ljudska prava građana  i njihovu jednakost pri ostvarivanju vlastitih interesa, razara moral i strukturu društva te sprječava razvoj slobodnog poduzetništva. Korupcija prodire u sve segmente društva pa zato predstavlja najveću ugrozu gospodarskog, društvenog i političkog razvoja te prospreriteta Republike Hrvatske”, ustvrdila je Budimir.
Dodala je i da se u javnosti ne smije steći dojam da se borba protiv korupcije svodi na politčke obračune.  “Izjave o nultoj toleranciji na korupciju treba pretvoriti u djelovanje svih političkih aktera bez obzira jesu li na vlasti ili u oporbi,  jer na političarima je najveća odgovornost u zaštiti hrvatskih građana”, zaključila je Budimir.
Prema Indeksu percepcije korupcije, najutjecajnijem pokazatelju korupcije u svijetu, najmanje korumpirane države u 2015. su Danska s 91 bodom, Finska s 90 bodova, Švedska s 89, Novi Zeland s 88 te Nizozemska i Norveška s 87 bodova. Najkorumpiranije države su Sjeverna Koreja i Somalija sa samo 8 bodova.
U Europskoj uniji prosječna vrijednost indeksa je 67 bodova, što znači da se Hrvatska nalazi daleko ispod tog prosjeka, ali se nalazi iznad svjetskog prosjeka koji iznosi 43 boda. Od država Europske unije u 2015. godini prema Indeksu percepcije korupcije najviše su napedovale Češka za pet bodova, Nizozemska i Austrija za četiri boda, Luksemburg, Litva, Hrvatska i Rumunjska za tri boda. Najveći pad imale su Mađarska za tri boda te Bugarska, Cipar i Španjolska za dva boda, ističu u TIH-u.

Bosna i Hercegovina u 2015. je pogoršala svoju poziciju na svjetskoj ljestvici zemalja u kojima se prati raširenost korupcije što je višegodišnji trend, a trenutačno stanje je dosegnulo iznimno opasne razmjere i prijeti potpunim urušavanjem te države, upozorio je u srijedu BH ogranak Transparency International (TI) predstavljajući godišnji indeks percepcije korupcije. “Nazadovanje BiH potpuno je očekivano imajući u vidu neučinkovitost u borbi protiv korupcije u svim segmentima”, kazao je voditelj TI-ja za BiH Srđan Blagovčanin.

U ovogodišnje istraživanje bilo je uključeno 168 država svijeta i temelji se na različitim izvorima poput analiza Svjetske banke (WB) i Svjetskog ekonomskog foruma. Indeksom se mjeri prisutnost korupcije u javnom sektoru pri čemu je ocjena najviše razina korupcije 0, a najmanje 100. BiH je dobila ocjenu 38 i nalazi se na 76. mjestu na ljestvici indeksa percepcije korupcije te je lošija od svih država regije osim Kosova. Hrvatska je prema analizi TI-ja na 50 mjestu s ocjenom 51.

Ocjenu 100 za 2015. godinu nije dobila niti jedna država no znatan broj zaslužio je ocjenu iznad 90 poput Danske i Finske. Na dnu ljestvice Transparency Internationala su Sjeverna Koreja i Somalija. Usporedba rezultata s onima iz 2012., pokazala je stalno nazadaovanje BiH, a ocjena za 2015. je najgora do sada. “BiH ne samo da stagnira nego ulazi u sve dublju krizu s korupcijom”, kazao je voditelj TI-ja za BiH Srđan Blagovčanin ustvrdivši kako je BiH u kritičnoj situaciji u kojoj prijeti potpuna destabilizacija zemlje i urušavanje njezina funkcioniranja.

Poruka TI-ja jest da BiH bez ikakve dvojbe gubi bitku s korupcijom, a sve što se do sada radilo na tom planu može se okvalificirati “kao farsa”.Blagovčanin je kazao da je procesuiranje političke korupcije u BiH svedeno na incident, a pravosuđe se pokazuje produženom rukom politilčkih struktura. “Otvoreno se trguje potporom vladi i zakonodavnim projektima. Tu nema podjele vlasti, a sva moć je u rukama nekolicine ljudi i to je ono što generira korupciju”, kazao je Blagovčanin.

Dodao je da postoje “nedvosmisleni pristisci” iz vrha države na pravosuđe. BiH više nema vremena i treba hitnu akciju uključujući mjere međunarodne zajednice, ustvrdio je Blagovčanin uz ocjenu da Europska unija širi neutemeljeni optimizam tvrdeći kako je u BiH došlo do nekog bitnog napretka.

Related Posts