Home TribinaAnalize Hoće li Trump napasti Iran?

Hoće li Trump napasti Iran?

by admin

Američki republikanski senatori planiraju donijeti zakon kojim bi se nametnule nove sankcije Iranu, optužujući ga za kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a testiranjem balističkih projektila i djelovanjem na “destabilizaciji” na Bliskom istoku, izjavio je američki senator Lindsey Graham ove nedjelje.

Piše: Andrea Latinović

“Mislim da je sad vrijeme da Kongres poduzme izravne mjere zbog onoga što su učinili izvan nuklearnog programa”, rekao je senator Lindsey Graham, član senatskog odbora za oružane snage, na muenchenskoj sigurnosnoj konferenciji.

Graham je rekao da on i ostali republikanci namjeravaju uvesti mjere kojima bi se Iran pozvao na odgovornost. Naime, napetosti između SAD-a i Irana traju godinama, no, dok je bivši predsjednik Barack Obama (ne)uspješno taktizirao s Iranom, unatoč međusobnim lošim odnosima dviju zemalja, Trump je odmah skinuo rukavice, bez biranja riječi.

No, tenzije su se povećale nakon iranskoga nuklearnoga balističkog testa što je potaknulo administraciju američkog predsjednika Donalda Trumpa da nametne sankcije pojedincima i subjektima povezanim s Iranskom revolucionarnom gardom. “Želite li da vas drugačije tretiramo, prestanite proizvoditi projektile, ispaljivati ih unatoč rezolucijama UN-a i prestanite pisati ‘Smrt Izraelu na projektilima”, poručio je Graham.

Već početkom veljače, samo nekoliko dana nakon što je Trump položio prisegu 20. siječnja i postao 45-i američki predsjednik, vrhovni iranski vođa ajatolah Ali Hamenei na sastanku vojnih zapovjednika u Teheranu izjavio je sljedeće: ”Novi američki predsjednik Donald Trump otkriva “pravo lice Amerike. Zahvaljujemo tom gospodinu jer nam je olakšao zadaću, pokazavši pravo lice Amerike. Ono što već trideset godina govorimo kada su posrijedi politička, gospodarska, moralna i društvena korupcija u američkoj vlasti, ovaj nam je gospodin vrlo izravno pokazao tijekom izborne kampanje i nakon nje”, rekao je ajatolah.

Hamenei je odbacio Trumpovo upozorenje Teheranu da prekine s raketnim pokusima te pozvao Irance da na njegove “prijetnje” odgovore okupljanjem u petak 10. veljače, na godišnjicu revolucije 1979. “Nema tog neprijatelja koji može paralizirati iranski narod”, kazao je vrhovni iranski vođa.

“Trump kaže da bi me se iranski narod trebao bojati. Ne! Iranski narod će reagirati na njegove izjave 10. veljače, na dan obilježavanja revolucije te iskazati svoj stav prema njegovim prijetnjama”, kazao je Hamenei u prvom govoru nakon Trumpove inauguracije. Osim Trumpove uredbe kontroverzne uredbe o imigraciji, kojom su pogođeni i iranski državljani, vrlo je neizvjesna i sudbina nuklearnog sporazuma iz srpnja 2015. kojemu se novi američki predsjednik protivi.

Nadalje, odmah nakon stupanja Trumpove administracije na dužnost, Sjedinjene Države su uvele sankcije protiv 13 pojedinaca i 12 entiteta iz Irana, dan nakon što je Bijela kuća uputila upozorenje Iranu zbog testiranja balističkih raketa i drugih aktivnosti. Bio je to prvi potez koji je Trump povukao protiv Irana od kada je ušao u Bijelu kuću, a sankcije su slične mjerama koje je uvela administracija bivšeg predsjednika Baracka Obame zbog iranskog raketnog sustava.

Trump je također izjavio i da ne isključuje niti jednu opciju kada se radi o Iranu. “Ništa nije isključeno”, odgovorio je bez dodatnih pojašnjenja američki predsjednik novinaru na pitanje jesu li isključene vojne akcije. Njegov ministar obrane James Mattis izjavio je pak za vrijeme boravka u Tokiju da Iran pruža najveću potporu terorizmu u svijetu. “Što se tiče Irana, on je najveća zemlja u svijetu koja podupire terorizam”, rekao je šef Pentagona. Inače, Mattis je poznat pod indikativnim nadimkom ”Bijesni pas”…

Oni koji su mislili kako Trump nema pojma o vanjskopolitičkim odnosima, nisu u pravu- američki je predsjednik potpuno točno detektirao najveći svjetski sigurnosni problem, a to nije, kako se čini na prvi pogled tzv. Islamska država, već- Iran. I stoga je odmah ta nepredvidiva velika država dobila upozorenje.

Unatoč vrlo jasnim, oštrim i izravnim upozorenjima SAD-a Iranu, ova golema država ipak prkosi moćnoj Americi. Vidljivo je to iz ajatolahovih izjava upućenih novoj američkoj administraciji, ali posebice nakon što je u ponedjeljak, 20. veljače, Iranska revolucionarna garda i ne obazirući se na američke sankcije, izvela nove raketne testove u sklopu trodnevnih vojnih manevara. Revolucionarna garda je u svom priopćenju objavila kako je test priprema za vojne napade “stranih agresora”, a sve je prenijela iranska novinska agencija Fars. Još uvijek nije poznato koliki je domet isprobanih raketa.

SAD je zbog nedavnih iranskih raketnih testova uveo nove sankcije nad tom bliskoistočnom državom jer smatra kako oni krše nuklearni dogovor postignut između međunarodne zajednice i Teherana.

Iran tvrdi kako nije prekršio taj dogovor iz Beča iz 2015. jer ni jedna od raketa ne može nositi nuklearnu glavu te optužuje Washington da se ponaša amaterski. Iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif je na sigurnosnoj konferenciji koja se ovog vikenda održavala u Muenchenu istaknuo kako su iranski vojni program i testiranja raketa namijenjeni samo zaštiti njihovih granica, te da ne predstavljaju prijetnju drugim državama. Iran ne treba dozvolu drugih država da bi provodio svoja legitimna prava, dodao je ministar.

Nije li to više nego jasna poruka iranske strane? Nije li Iran taj koji godinama drži svijet u strahu, jer se spekulira da posjeduju nuklearno oružje? Na toj tvrdnji najviše ustrajavaju američke i izraelske vlade, ali njihove obavještajne agencije i vojska se slažu da Iran nema, niti ne razvija atomsku bombu.

Ipak, Trump je pokazao da ima ”kratak fitilj” i da s njime nema šale- je li američka najava novih, još oštrijih sankcija uvod u vrlo ozbiljan sukob SAD-a i Irana, o kojem zloguki pesimisti govore već godinama? Ne smijemo ni pomisliti na to- bio bi to doista okidač za sukob svjetskih razmjera, piše Latinović za Direktno.hr.

Related Posts