Hoće li Rusi mijenjati konja koji pobijeđuje?

Vladimir Putin naveo je uvjete pri kojima bi se mogao kandidirati za predsjedničke izbore 2018. RBTH je porazgovarao s ruskim političarima o tome koliko je vjerojatan novi mandat sadašnjeg lidera i ima li nasljednika.

Ruski predsjednik Vladimir Putin naveo je uvjete pri kojima bi se mogao kandidirati za predsjedničke izbore 2018. Prema riječima nacionalnog lidera, sve će ovisiti o situaciji u državi i svijetu te o njegovom vlastitom raspoloženju. Tako je odgovorio u intervjuu za američki televizijski kanal CBS i RVS na pitanje koliko dugo planira ostati na vlasti. ”Nesumnjivo postoje pravila koja propisuje Ustav, njih sigurno neću prekršiti”, obećao je Putin, imajući u vidu pravo propisano Ustavom koje zabranjuje jednom čovjeku da izvršava dužnost predsjednika više od dva mandata. ”No nisam siguran trebam li u potpunosti koristiti ta prava Ustava”. ”Naravno, predsjednik se ne želi obvezati obećanjima koja, s jedne strane, ograničavaju političku slobodu, a s druge daju povoda za česte optužbe da se u Rusiji ne može promijeniti predsjednik. Takve optužbe danas često ističe ruska opozicija”, smatra Aleksej Muhin, generalni direktor neovisnog Centra za političku informaciju. Ipak, stručnjaci smatraju da je nova Putinova kandidatura najvjerojatniji scenarij.

Zapadni diplomati prijete uvođenjem novih sankcija Rusiji ukoliko vlasti DNR i LNR ne odustanu od održavanja lokalnih izbora koji nisu vezani za izbore u ostalim dijelovima Ukrajine. Ruski stručnjaci objašnjavaju da utjecaj Moskve na Donjeck i Lugansk nije bezgraničan. Vjerojatno je da će sadašnji ruski predsjednik odlučiti da se kandidira, na taj način ostat će na vlasti do 2024., smatra Dmitrij Orlov, izvršni direktor Agencije za političku i ekonomsku komunikaciju. Ako se uzme u obzir povjerenje i visoka konsolidacija društva oko njegove figure, koja će se, prema predviđanjima stručnjaka, u značajnoj mjeri sačuvati i u 2018, može se reći da Putin ima velike šanse.

Ta iznimna homogenizacija Rusa – to je upravo ono što mu ne dopušta da ode, slaže se Aleksej Muhin. ”Trenutno prilično učinkovito izvršava svoje dužnosti, ekipa je uravnotežena, svatko zauzima svoje mjesto. Zbog čega to mijenjati?”, stručnjak objašnjava logiku. ”Ako nastupi, pak, vrijeme socijalno-ekonomskog blagostanja, predsjednik će uskoro otići u mirovinu”, govori. Jadno stanje ekonomije teško da može biti povod da se preda pozicija, ”ne mijenjaj konja dok je u trku”, govori Mihail Remizov, predsjednik neovisnog Instituta za nacionalnu strategiju. Među glavnim parametrima navodi zdravlje lidera te dinamiku javnog raspoloženja, gdje se ne može sve predvidjeti. ”General de Gaulle je otišao još kao prilično popularan političar. Ali značajan dio društva bio je već jako umoran od njega, nosio je na sebi teret poraza u Alžiru. Zasad ne znamo kako će se razvijati situacija u Donbasu”, rasuđuje Remizov. Prema njegovom mišljenju, tijekom posljednjih godina dogodio se prilično velik broj neočekivanih događaja, jako je teško predvidjeti trendove u budućnosti, ”situacija je složena u svakom pogledu”.

Glasine da je ruski predsjednik Vladimir Putin 14. rujna kontaktirao britanskog glazbenika Eltona Johna kako bi razgovarali o gay pravima ispostavile su se neutemeljenima – telefonski poziv izmislila su dvojica poznatih ruskih šaljivaca. Ipak, zasad nema korjenitih promjena u društvenom raspoloženju. Aleksandr Požalov, direktor cetra za istraživanja koji je lojalan Kremlju, podsjetio je da, prema podacima od veljače sociološke službe Levada Centra, od prosinca 2013. dva i puta se povećao broj onih koji žele i nakon 2018. vidjeti Vladimira Putina na mjestu predsjednika. Ako je u 2013. 47% Rusa htjelo drugog lidera, onda ih je u veljači 2015. samo 25%.

Štoviše, različite političke snage, smatra Požalov, isto traže novi izbor Putina. ”Vidimo da danas i parlamentarna opoziicja dijeli Putinovu politiku na vanjsku i unutarnju scenu. Oni isti komunisti, koji tradicionalno kritiziraju metode vlade, uglavnom su ”za” ciljeve koje je postavio Putin. Čak ne postoji ni želja za drugim liderom. Međutim, drugi stručnjaci smatraju da ne treba smatrati da ne postoje alternative. ”U političkom establišmentu postoji mnogo dostojnih ljudi”, govori Muhin. ”Postoje određena očekivanja oko Dmitrija Medvedeva i Sergeja Ivanova (voditelj predsjednikove administracije), ali to su tek očekivanja”, smatra Remizov.

You may also like

0 comments