Home Ekonomija HNB je odradio svoj posao u slučaju Agrokora

HNB je odradio svoj posao u slučaju Agrokora

by admin

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić izjavio je u četvrtak da je središnja banka u slučaju izloženosti banaka koncernu Agrokor obavila sjajan posao, zbog čega nije dovedena u pitanje stabilnost hrvatskog financijskog sustava te kazao da će se predstavnici HNB-a pojaviti pred saborskim povjerenstvom za Agrokor ako budu pozvani te misli “da će to biti vrlo zanimljivo, pogotovo ako će biti javno prenošeno”.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] “Hrvatska narodna banka je obavila svoj posao sjajno, uspjeli smo smanjiti izloženost banaka prema Agrokoru u zakonske okvire i zbog dobrih propisa i dobre provedbe propisa financijski rizik stabilnosti za Hrvatsku nije u pitanju”, izjavio je Vujčić uoči svog predavanja na konferenciji Zagrebačke burze i Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava “Izazov promjene”.

Na novinarski upit hoće li se predstavnici središnje banke odazvati ukoliko ih na svjedočenje pozovu iz saborskog povjerenstva za Agrokor, guverner je kazao da hoće i da bi to moglo biti vrlo zanimljivo.

[/vc_column][/vc_row]

“Naravno da ćemo se pojaviti i mislim da će to biti vrlo zanimljivo, pogotovo ako će biti javno prenošeno. Imamo, istina, supervizorsku tajnu, ali ako budemo oslobođeni supervizorske tajne to bi bilo još zanimljivije. Ali nisam siguran da je to uopće moguće, to morate pitati pravnike”, odgovorio je Vujčić.

Osvrnuo se i na potencijalni rizik ‘urušavanja’ sustava Agrokor na bankarski sustav, naglasivši kako čak i da banke otpišu sva svoj potraživanja prema koncernu, što se neće dogoditi, sustav ostaje kapitaliziran iznad razine većine europskih zemalja, dakle potpuno stabilan.

“Pod pretpostavkom da (banke) u potpunosti moraju otpisati svoja potraživanja ne samo prema Agrokoru, nego prema grupi poduzeća koju je HNB konsolidirala pod rizik Agrokora, kapitalna adekvatnost bankovnog sustava bi ostala iznad zahtjevane, preko 20 posto, znači bankarski sustav bi ostao potpuno stabilan”, istaknuo je Vujčić, dodajući da ne bi želio govoriti o kojim se apsolutnim iznosima radi.

Ponovio je i da u HNB-u očekuju da će cijeli proces restrukturiranja Agrokora ima blagi negativni utjecaj na gospodarski rast, od procijenjenih 0,3 postotnih poena, a “kao što vidimo to se i ostvaruje”.

Komentirao je i mogućnost da Hrvatska uvede euro 2022. ili 2023. godine, kazavši kako sada ne treba razgovarati o datumima već smislu uvođenja eura.

“Mislim da što se tiče uvođenja eura nikako sada ne bi trebalo razgovarati o datumima, već o tome kakav je smisao uvođenja eura, da li se Hrvatskoj to isplati. Javna diskusija koja će biti pokrenuta će biti prvenstveno u cilju da se objasni zašto mi mislimo da bi bilo dobro uvesti euro. Ako se postigne konsenzus da je to dobro, onda treba ići u razgovore s našim europskim partnerima oko samog hodograma uvođenja eura koji će dovesti do datuma, ali u ovom trenutku ne bih htio govoriti uopće o mogućem datumu”, rekao je guverner.

Krajem mjeseca hrvatska Vlada i HNB organiziraju konferenciju na kojoj će predstaviti Strategiju za uvođenje eura kao službene valute u Hrvatskoj.

[quote_box name=””]

Zdravko Marić kao svjedok?

Branitelj Piruške Canjuge Anto Nobilo predložit će da se u istrazi slučaja Agrokor kao svjedoka ispita ministra financija Zdravka Marića, koji je prije ministarske dužnosti u Agrokoru bio jedan od direktora.

Podsjećajući na izjavu u kojoj je Marić nedavno rekao kako je vjerovao u podatke koji su mu predočeni jer jedino tako može funkcionirati veliki sustav, Nobilo je rekao Hini da im je on važan svjedok koji bi trebao objasniti kako su se radila financijska izvješća.

“Ako je Zdravko Marić vjerovao službama Agrokora, a ja mu vjerujem da je to tako bilo, onda je on važan svjedok da bi objasnio na koji način su se radila financijska izvješća, tko ih je prezentirao, tko je znao podatke i kome su bili prezentirani“, kazao je Nobilo.

Ako je Marić imao razloga vjerovati u ispravnost tih izvješća, onda je to svakako imala i Piruška Canjuga, koja nije financijski stručnjak, ustvrdio je Nobilo.

Odvjetnik je zaključio da neko povjerenje u financijski odjel Agrokora mora postojati, i da nije svatko mogao, pa bio on i član Uprave, raditi reviziju financijskih izvješća i poslovnih knjiga.

“U tim okolnostima nam je Marić važan jer je rekao da je to u Agrokoru tako funkcioniralo i da je on vjerovao tim bilancama kao ispravnom dokumentu”, kazao je Nobilo.

[/quote_box]

Predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfe) Petar-Pierre Matek rekao je u četvrtak da agencija nije zadužena za nadzor financijskih izvještaja ni jedne kompanije u Hrvatskoj te nema nikakvu odgovornost za revizorska izvješća Agrokorovih kompanija koje kotiraju na burzi, i koja su pokazala znatne ispravke u odnosu na ranija.

“Točnost financijskih izvješća je u nadležnosti uprave kompanije i revizora i Hanfa s time nema nikakve veze. Hanfina nadležnost je osigurati da se ta izvješća na vrijeme i na propisanim mjestima objave, a sami su ulagači onda dužni proučavati izvještaje i na temelju njih donositi svoje investicijske odluke”, kazao je Matek u izjavi za Hinu na marginama konferencije “Izazov promjene: novi izazovi” u Rovinju, koju organiziraju Zagrebačka burza i Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava.

Istaknuo je i kako Hanfa nije nadležna ni za nadzor financijskih izvješća.

Na upit ima li Hanfa zakonske mogućnosti kazniti odgovorne zbog nepravilnosti u financijskom izvještavanju koje je moglo dovesti do krivih investicijskih odluka dioničara, Matek je odgovorio, da s obzirom da to uopće nije u nadležnosti Hanfe, ona nema takvih zakonskih mogućnosti.mU vezi godišnjeg izvješća Hanfe koje je u Vladinoj proceduri, rekao je kako ne vidi razloga za negativno mišljenje iz Vlade o tom izvješću.

rgovački sud u Zagrebu donio je rješenje kojim se otvara predstečajni postupak nad Sokol Marić d..o.o, najvećom hrvatskom zaštitarskom tvrtkom kojoj je direktor Zlatko Marić, te poziva vjerovnike da do kraja listopada prijave svoje tražbine od tvrtke koja je u ovoj godini prijavila iznos ukupnog duga povećan za čak 142 milijuna kuna ”temeljem mjenica iz faktoring poslova s Agrokorom/Konzumom”.

Prijedlog za pokretanje predstečajnog postupka podnio je sam dužnik, a u priloženom planu restrukturiranja Sokol Marić d.o.o. ističe se kako je “dodatni element prijeteće nelikvidnosti posljedica nedavnih objava poslovnih rezultata Agrokora u 2015. i 2016. na osnovi kojih se pretpostavlja realni otpis potraživanja od Agrokora u iznosu do 70 posto”.

Na temelju te pretpostavke Sokol Marić d.o.o ostaje izložen po regresnim pravima i povezanim kreditnim linijama, a postojeće obveze premašuju potraživanja za 62 milijuna kuna.

Osim toga, navodi se da je Sokol Marić u zadnja dva – tri mjeseca izgubio ugovore u vrijednosti od oko 80 milijuna kuna, pa se u 2018. pretpostavlja ukupni gubitak prihoda od oko 100 milijuna kuna.

“Uslijed rasta zaduženosti, prvenstveno kroz mjenice s regresnim pravom i povezane kreditne linije ugovorene u 2017. i očekivanih otpisa potraživanja od Agrokora u razini do 70 posto, Društvo dolazi u situaciju manjka likvidnosti od preko 62 milijuna kuna te time prijeteće nesposobnosti za plaćanje”.

“Na osnovi navedene prijetnje nesposobnosti za plaćanje te zbog dodatnih elementa pada prihoda i očekivanog rasta troškova, kao i rizika blokade računa, Društvo je s glavnim ciljem očuvanja velikog broja radnih mjesta i svojih strateških korisnika usluga primorano pokrenuti predstečajni postupak”, ističe Sokol Marić.

No, trenutna profitabilnost tvrtke narušena je i “pomanjkanjem radne snage te time pritiskom na rast plaća i troškova rada, bez mogućnosti povećanja cijena usluga uslijed velike konkurencije na hrvatskom tržištu”, kao i “konstantnim uvođenjem novih standarda, opreme tehničke i fizičke zaštite te certifikacije zaštitarskih djelatnika”, što pridonosi rastu ukupnih troškova i dodatnom smanjivanju profitabilnost u idućim godinama.

Kako se ističe u planu restrukturiranja, Sokol Marić d.o.o. osnovano je 1991. u Zagrebu, a danas je jedini osnivač Zlatko Marić. Tvrtka je najveće privatno zaštitarsko društvo u Hrvatskoj, koje u trenutno zapošljava otprilike 2000 radnika, a među korisnicima je i veliki broj novčarskih institucija. Mrežom od devet podružnica Sokol Marić je operativno obuhvaćao cijeli prostor Hrvatske.

“Društvo je uredno izvršavalo sve svoje zakonske, porezne i druge obveze. Sve do problema nastalih kao posljedica situacije u koncernu Agrokor, odnosno njegovim povezanim društvima, posebno u Konzumu d.d., Društvo nije imalo nikad nikakvih problema u financijskom poslovanju”, zaključuje se u planu restrukturiranja.

Ročište za ispitivanje tražbina vjerovnika Sokol Marića zakazano je za 6. prosinca na zagrebačkom Trgovačkom sudu.

 

Related Posts