Bojan Glavašević (SDP), prenoseći je rezultate SDP-ove analize, prekjučer rekao da su za SDP oni “frapantni, zabrinjavajući” za lokalna vijeća, što je pokazala i jedna od prijašnjih analiza Večernjeg lista. Međutim, kad se u relaciju stave odnosi osvojenih (grado)načelničkih mandata s vijećničkima, tek se onda vidi strahovita nadmoć HDZ-a. HDZ je samostalno osvojio apsolutnu vlast u 107 jedinica (SDP u samo četiri), u još 41 jedinici (SDP samo u 11) blizu je tome ili je prema D’Hondtu možda i realizirao vlast.
U još 55 jedinica HDZ je s partnerima (SDP 23) osvojio apsolutnu većinu u lokalnim skupštinama. Neovisni drže 25 jedinica Nezavisni kandidati imaju u 25 jedinica apsolutnu većinu, a u još šest vrlo su blizu tomu. HSS ima vlast u 12 jedinica, s partnerima u još pet te u još tri blizu je tome. IDS ima apsolutnu vlast u 12 jedinica i u još sedam blizu je tome te je s partnerima apsolutni vladar u još pet. SDSS ima apsolutnu vlast u 11 jedinica i blizu tome u još je tri. HNS je samostalno osvojio vlast u dvije jedinice te je u još četiri blizu tome, a s partnerima u još šest.
Što se tiče rizičnih jedinica, moguće je da smo negdje pogrešno procijenili zbog nedovoljnog poznavanja lokalnih političkih odnosa. Naime, temeljni kriterij bio nam je da su HDZ i SDP nespojivi i na lokalnoj razini, kao krajnja desnica i ljevica. Nacionalni sukob Mosta i HDZ-a može biti prepreka za potporu na lokalnoj razini HDZ-u. Pitanje je i kako će raskid suradnje HNS-a i SDP-a na državnoj razini utjecati na njihovu suradnju na lokalnoj razini, osobito u županijama čiji su se predstavnici HNS-a na Središnjem odboru opredijelili za ulazak u Vladu s HDZ-om. No u nizu jedinica raskid partnerstva ne bi bio od utjecaja, a i ne treba ga očekivati u jedinicama gdje su SDP-HNS pobijedili ili su u širokim koalicijama. Moguće je jedino da HNS kao pobjednik u nekim jedinicama umjesto SDP-a za partnera izabere HDZ ili da negdje pomogne HDZ-u kao relativnom pobjedniku.
Najdramatičnije četverogodišnje razdoblje može se očekivati u tri županije. U Splitsko-dalmatinskoj sedam je kritičnih jedinica i još šest u kojima će pobjednici morati biti vješti u očuvanju većine premda imaju 33 od 55 jedinica sa sigurnom većinom. U Sisačko-moslavačkoj imaju tri rizične i još tri prilično problematične, a samo osam od 19 sa sigurnom većinom. U Primorsko-goranskoj dvije su jedinice kritične i još šest potencijalno nestabilne te razmjerno najmanje 13 od 36 s osiguranom većinom. U Šibensko-kninskoj najmanje trebaju strepjeti jer je većina sigurna u 17 od 20 jedinica.
I u Zadarskoj županiji apsolutnu vlast ili tek minimalne probleme u održavanju većine imaju u 30 od 34 jedinice, u Istarskoj u 31 od 41, u Karlovačkoj u 18 od 22, Bjelovarsko-bilogorskoj u 17 od 23, Požeško-slavonskoj u 8 od 10, Vukovarsko-srijemskoj u 25 od 31. Izdvojili smo 19 potencijalno najrizičnijih jedinica premda do problema može doći u još najviše 50, a u tim jedinicama najviše je čelnika iz HDZ-a te nezavisnih.