Home Energetika Grabar Kitarović sutra traži objašnjenje blokade prijema u OECD

Grabar Kitarović sutra traži objašnjenje blokade prijema u OECD

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović boravit će u utorak u radnom posjetu Mađarskoj, svega nekoliko dana pošto je službena Budimpešta zajedno sa Slovenijom zaustavila hrvatsku želju da se priključi Organizaciju za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Slovenija je blokirala hrvatski pristup OECD-u zbog toga što Hrvatska ne želi prihvatiti kontaminiranu arbitražnu odluku o granici, a Mađarska zbog “stanja MOL-ovih investicija u Hrvatskoj i hrvatskog postupanja prema predsjedniku uprave MOL-a Zsoltu Hernadiju”.[/vc_column][/vc_row]

Hrvatska je pokrenula sudski postupak protiv Hernadija optužujući ga da je bivšeg premijera Ivu Sanadera, kojemu se zbog toga sudi, podmitio s 10 milijuna eura prilikom prodaje udjela INA-e. “Neugodno sam iznenađena stavom Mađarske i o tome ću razgovarati s premijerom (Viktorom) Orbanom i predsjednikom (Janosom) Aderom. Postavit ću to pitanje na stol da malo dublje to raspravimo”, kazala je Grabar-Kitarović u nedjelju u intervjuu za N1.

“Postoje otvoreni problemi koji nisu lako rješivi kao INA i MOL. Mislim da postoji način da kao zrele demokratske države pristupimo rješavanju svega toga”, dodala je.

OECD ima trenutačno 35 država članica, gospodarski najrazvijenijih država svijeta, a Hrvatska je o svojoj namjeri da se pridruži toj organizaciji uputila pismo početkom godine.

Osim razgovora s Aderom i Orbanom, predsjednica će posjetiti i Dunavsku komisiju koja se smatra jednom od najstarijih međuvladinih međunarodnih organizacija na svijetu. Na čelu Dunavske komisije kao njezin predsjednik je trenutno veleposlanik Gordan Grlić-Radman a glavni direktor njezina Tajništva je kapetan Petar Margić.

Na Korvinovu sveučilištu hrvatska će predsjednica primiti počasni doktorat te predavati na temu “Snažnija Srednja Europa zalog je snažnije Europske unije i transatlantske zajednice: Hrvatski doprinos našoj koheziji i otpornosti”.

‘Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović dodatno je zategnula ionako napete odnose Srbije i Hrvatske najavom da će predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu postaviti pitanje o rusko-srpskoj vojnoj suradnji’, ocjenjuje u ponedjeljak beogradski tisak.

List Večernje novosti piše kako je Grabar Kitarović u intervjuu za zagrebački N1 “najavila da će to pitanje, kojim zadire u pravo Srbije da vodi vlastitu vanjsku politiku, kao i u međusobne odnose Srbije i Rusije, pokrenuti prilikom predstojećeg susreta s Putinom u Moskvi”.

Istodobno, ovaj list je u povodu te najave hrvatske predsjednice, zatražio izjavu srbijanskog ministra obrane Aleksandra Vulina koji je se oštro usprotivio namjeri Grabar Kitarović, ocijenivši da se ona ne može baviti srpsko-ruskim odnosima i vojnom suradnjom.

“Hrvatska politika ne može prevladati svoje duboke komplekse kad je Srbija u pitanju. Gospođa Grabar Kitarović može s predsjednikom Putinom razgovarati o čemu god da joj se dozvoli, ali o odnosima Srbije i Rusije – ne može…. Sve što je zanima neka pita nas, ne treba ići na tako dalek put da bi čula – ‘to se vas ne tiče’ “, poručio je srbijanski ministar obrane.

Vulin je za Večernje novosti ocijenio kako “zemlja koja je Rusiji uvela sankcije možda može Putinu pravdati svoja stajališta, ali nikako ne može tražiti objašnjenja o srpskoj politici ili našoj vojnoj suradnji”.

List piše kako “ovo nije prvi put da se Grabar Kitarović bavi odnosima Srbije i Rusije i komentira njihovo prijateljstvo”, navodeći da je hrvatska predsjednica ranije više puta “govorila o tome da bi Srbija trebala poštovati sankcije zapadnih zemalja prema Moskvi” uz ocjenu da je “Kremlj to zaslužio zbog kršenja međunarodnog pravnog poretka, te da “Rusija nelegitimno sputava integracije zemalja jugoistočne Europe u EU i NATO”.

“Njezina posljednja izjava o suradnji naše zemlje i Rusije dolazi neposredno nakon što je iz Moskve potvrđeno da će dogovoreni MIG-ovi uskoro biti isporučeni Srbiji, ali je moguće da se razgovara i o nabavci raketnog sustava S-300. Planirani posjet Kolinde Grabar Kitarović Moskvi trebao bi biti prilika za detant u odnosima dviju zemalja, koji su pogoršani nakon što se Hrvatska pridružila sankcijama protiv Moskve”, ocjenjuju Večernje novosti u tekstu pod naslovom “Kolindu sad ‘žuljaju’ MIG-ovi za Srbiju”.

Hrvatska predsjednica je u intrevjuu za N1, najavljujući svoj put u Moskvu, među ostalim, rekla: “Već šest godina nije bilo posjeta na visokoj razini i doista trebamo održavati dobre odnose. Moramo razgovarati o prostoru jugoistočne Europe, razgovarat ćemo o rusko-srpskoj vojnoj suradnji”.

Related Posts