Gospodarski pokazatelji oporavili svjetske burze

Izvješće sa stranih tržišta
Na Wall Streetu je u srijedu S&P 500 indeks dosegnuo najvišu razinu u povijesti jer su ulagače ohrabrili dobri gospodarski pokazatelji i poslovni rezultati kompanija, pa je širenje koronavirusa bilo u drugom planu

Agencija za zapošljavanje ADP izvijestila je jučer da je u siječnju broj zaposlenih u privatnom sektoru porastao za čak 291.000, najviše još od polovice 2015. godine. Drugo je izvješće, pak, pokazalo da su u prošlom mjesecu ojačale i aktivnosti u uslužnom sektoru, što pokazuje da bi se i ove godine mogao nastaviti solidan rast gospodarstva.

Zahvaljujući tome, posljednjih su dana burzovni indeksi nadoknadili sve gubitke od prethodnoga tjedna, kada su tržišta bila pod pritiskom zbog širenja koronavirusa.

Pozitivno su na tržište utjecala i kvartalna poslovna izvješća kompanija. Većina kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, ostvarila je bolje poslovne rezultate nego što se očekivalo. Stoga s analitičari procjenjuju da će zarade kompanija u četvrtom lanjskom tromjesečju biti u prosjeku 1,6 posto veće nego godinu dana prije, dok su na početku sezona objava poslovnih rezultata očekivali pad zarada za 0,6 posto. Zbog toga su vijesti o širenju koronavirusa u Kini jučer bile u drugom planu.

Ulagači se nadaju da negativne posljedice po kinesko i svjetsko gospodarstvo ipak neće biti tako velike koliko su se neki plašili. Kineska središnja banka uvela je niz mjera za podršku gospodarstvu, pa je tako smanjila neke od ključnih kamatnih stopa i ubrizgala na tržišta oko 242 milijarde dolara kako bi poboljšala likvidnost, javlja Bloomberg.

Kina razmišlja o odgodi godišnjeg zasjedanja svog parlamenta, reklo je nekoliko izvora za Reuters, u trenutku kad zemlja pokušava zaustaviti širenje epidemije koronavirusa od kojeg je dosad umrlo 563 ljudi.

Analitičari kažu da tržište računa na to da će uskoro loše vijesti o koronavirusu dosegnuti vrhunac i da će uslijediti vijesti o poboljšanju situacije.  Na deviznim tržištima dolarov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta.

Cijene nafte ojačale su na Plattsu, pa tako cijena londonskog Brenta iznosi 56,24 dolara za barel, što je 1,74 posto više nego jučer. Istodobno, na američkom tržištu barel je poskupio 2,29 posto, na 51,9 dolara.

Indeks Šangajske burze nastavio je u srijedu rasti i drugi dan, dijelom ublažavajući posljedice snažnog potonuća od 8 posto u ponedjeljak, ali se inozemni investitori nadaju kako bi se Peking mogao aktivnije uključiti u obranu cijena dionica.

Pri tome podjećaju na mjere uvedene 2015. kada je počeo pucati tamošnji burzovni balon. Indeks Šangajske burze u srijedu je ojačao 1,25 posto. Nakon osam dana uzastopnog pada, azijska tržišta rastu drugi dan zaredom jer se ulagači nadaju da će kineske vlasti uvesti dodatne mjere kako bi ublažile posljedice širenja koronavirusa na gospodarstvo.

Kako je za CNN izjavio Mark Huang, analitičar hongkonške tvrtke Bright Smart Securities, kineski regulatori pozorno prate situaciju na financijskim tržištima i spremne su za izravnu intervenciju. Vlada u Pekingu već ima iskustva s takvim potezima. Kada su 2015. cijene kineskih dionica počele snažno padati uslijed strahovanja da kinesko gospodarstvo usporava, vlada je izašla s planom spašavanja tržišta.

Koristeći financijske kompanije u državnom vlasništvu i državni investicijski fond, država je utrošila više od 1,2 bilijuna juana (170 milijardi dolara) kako bi stabilizirala cijene dionica. Primjerice, u srpnju 2015. kineska financijska tvrtka CFC objavila je da će posuditi novac velikim brokerskim kućama kako bi mogle kupovati dionice. Sada, kada koronavirus uzima danak u životima, državne financijske institucije opet bi se mogle aktivirati. Državna intervencija već je dijelom i započela.

Državni su mediji ovoga tjedna objavili da je burzovni regulator uveo djelomičnu zabranu kratke prodaje, odnosno ulaganja kada se ostvaruje dobit na padu cijene dionica. “Kina vjerojatno čeka da vidi kako će se situacija odvijati prije nego upotrijebi još streljiva. A ne sumnjam da ga ima pregršt”, izjavio je za američki medij Jeffrey Halley, analitičar u tvrtki Oanda, prenosi Poslovni dnevnik.

You may also like

0 comments