Veliki potencijal
Iako je u Hrvatskoj trenutno operativna tek jedna geotermalna elektrana (GTE) Velika Ciglena kod Bjelovara, potencijal za iskorištavanje ove obnovljive energije je lani s dotadašnjih 500 MW povećan na minimalno 1000 MW instaliranih kapaciteta.
Da se na tome ozbiljno radi pokazuje niz projekata koji su u nekoj fazi realizacije, ali i prošlotjedna odluka Agencije za ugljikovodike koja je dodijelila koncesije za šest istražnih područja za korištenje geotermalne energije s ukupnim potencijalom proizvodnje od 600 tisuća megavatsati (MWh) električne energije godišnje. To je jednako godišnjoj prosječnoj potrošnji 200 tisuća hrvatskih kućanstava.
Vrijednost istražnih radova u ovom natječaju procijenjena je na više od 191 milijun eura, a ukupna vrijednost investicija u slučaju pozitivnih rezultata istraživanja i utvrđenog potencijala te realizacije projekata u cijelosti iznosi preko 400 milijuna eura. Na ovaj natječaj je pristiglo 15 ponuda, od 11 ponuđača, nakon čega su izdane dozvole za istražne radove na pet od šest ponuđenih područja.
Ina je na natječaju dobila pravo na istražne radove i eventualnu eksploataciju na dva polja, Lešćan i Međimurje 5, kao i tvrtka IGeoPen za područja Pčelić i Sječe, dok je pravo na područje Kotoriba pripalo društvu Viola Energy Generation. Predviđeni istražni radovi uključuju izradu 21 geotermalne bušotine.
Do sada je u Hrvatskoj izgrađena samo jedna geotermalna elektrana Velika 1 kod Bjelovara. No, dok je s jedne strane GTE Velika 1 pozitivna priča projekta obnovljivih izvora energije, u istom je opsegu to i kontroverzna poslovna priča zbog sukoba partnera u investicijskom ciklusu – hrvatskog poduzetnika Dragana Jurilja i turskih mu partnera iz MB Holdinga. Hrvatski sudovi su za pravo dali Jurilju da izvlasti Turke iz projekta, no sudska drama nije ni približno završena jer se prije koji dan čitava stvar našla i pred Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu.
Iz regulatorne agencije HROTE, preko koje se isplaćuju svi poticaji za obnovljive izvore energije u Hrvatskoj, naglašavaju da od početka prijepora nastalog radi vlasničkih odnosa nad tvrtkom GEOEN postupaju u skladu s važećim normativnim okvirom i temeljem odluka nadležnih državnih institucija.
“S obzirom na činjenicu da su u središtu ovog prijepora međuvlasnički odnosi nad tvrtkom GEOEN, koji se moraju razriješiti pred nadležnim sudovima, HROTE je radi nastavka ispunjavanja svojih obveza, ali i zaštite interesa Hrvatske, naše agencije i stabilnosti sustava poticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih, pri Općinskom građanskom sudu u Zagrebu zasnovao sudski polog na koji se uplaćuju sredstva na ime isporučene energije iz postrojenja Geotermalna elektrana Velika 1, i to od travnja 2022.”, navode iz HROTE-a, piše Poslovni dnevnik.