Home TribinaAnalize Geopolitičke prilike utjecale na stabilizaciju cijena nafte

Geopolitičke prilike utjecale na stabilizaciju cijena nafte

by Ivan Brodić

Analiza

Cijene nafte su početkom tjedna ostale stabilne iznad razine od 74 dolara po barelu, unatoč nedavnim padovima uzrokovanim smanjenjem geopolitičkih rizika i povećanjem opskrbe iz Iraka i Kazahstana. Na londonskom tržištu cijena barela nakon podneva iznosila je 74,54 dolara, dok je na američkom tržištu trgovanje zatvoreno na 70,45 dolara. Kraj prošlog tjedna obilježilo je smanjenje premije na rizik zbog održavanja primirja u Gazi, što je dodatno utjecalo na smirivanje tržišta.

Ulagači su usmjerili pažnju na pregovore između SAD-a i Rusije o mogućem primirju u Ukrajini, što bi moglo imati značajan utjecaj na opskrbu i cijene nafte. Iako zapadne sankcije na rusku naftu i dalje ograničavaju njezin izvoz, moguće ukidanje sankcija moglo bi povećati globalnu ponudu i smanjiti cijene. Američki predsjednik Trump sugerirao je da Ukrajina snosi odgovornost za rat, dok je ukrajinski predsjednik Zelenskij naglasio potrebu uključivanja Kijeva u pregovore te izrazio spremnost na sporazum sa SAD-om.

Osim geopolitičkih čimbenika, na cijene nafte utječe i sezonsko održavanje rafinerija u SAD-u, što je rezultiralo povećanjem zaliha sirove nafte. Istovremeno, američki proizvođači povećali su broj aktivnih bušotina, dok je Kazahstan isporučio rekordne količine nafte unatoč oštećenju Caspian Pipeline Consortiuma (CPC) u napadu ukrajinske bespilotne letjelice. Analitičari također ističu moguću normalizaciju isporuka iz iračkog Kurdistana, što bi dodatno povećalo ponudu na tržištu.

OPEC+ ostaje ključni faktor u formiranju cijena nafte, a predstojeća odluka organizacije o proizvodnim kvotama mogla bi usmjeriti daljnji razvoj tržišta. Iako postoji mogućnost odgode planiranog povećanja opskrbe, ublažavanje geopolitičkih napetosti i eventualno ukidanje sankcija Rusiji mogli bi izvršiti pritisak na cijene. Tehnička analiza WTI crude oil (CL) pokazuje da se cijene kreću unutar trokutastog obrasca i nalaze pod prodajnim pritiskom. Snažna potpora nalazi se na 68 dolara, dok bi proboj iznad 72,50 dolara mogao signalizirati daljnji rast prema 78 dolara.

Related Posts