Home Energetika Gazprom ne isključuje gradnju trećeg profila Sjevernog toka

Gazprom ne isključuje gradnju trećeg profila Sjevernog toka

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Gazprom ne isključuje mogućnost izgradnje “Sjevernog toka 3”, ako Europskoj uniji bude potreban ruski plin, izjavio je zamjenik predsjednika odbora direktora ruske kompanije Aleksandar Medvedev[/vc_column][vc_column width=”2/3″]“Mi smo uvijek govorili da ćemo isporučivati onoliko plina koliko Europi bude potrebno. Imamo dovoljno potvrđenih zaliha, transport, gradimo nove transportne trase. Ako Europa kaže da joj treba i bude spremna da potpiše nužne ugovore, ne isključujem da će biti potrebni novi plinovodi, na primjer, ‘Sjeverni tok 3’”, rekao je Medvedev.[/vc_column][/vc_row]

On je rekao za televiziju “Rusija 24” da je siguran da će udio “Gazproma” na europskom tržištu plina ostati na sadašnjem nivou, koji je više od 60%, prenosi “Sputnjik”. Njemačka je izdala sve dozvole za gradnju plinovoda Sjeverni tok 2, čija gradnja započinje uskoro.

Uskoro počinje s radom TANAP

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan nakon sastanka sa svojim azrbajdžanskim kolegom Aliyevim objavio je da će plinovod TANAP, koji će do Turske donijeti azerbajdžanski plin, s radom započeti već početkom lipnja, prije ugovorenog roka.

Taj plinovod, dugačak 1850 km do Turske će donijeti 6 milijardi m3 plina iz azerbajdžanskog obilnog polja Shah Deniz 2, a iznimno je bitan jer se na njega nastavlja plinovod TAP, koji će azerbajdžanski plin preko Grčke i Albanije dovesti do talijanskog tržišta. Riječ je o 16 milijardi m3 plina godišnje, odnosno 10 milijardi m3 za Europu, što će postupno rasti do 31 milijardu m3 plina godišnje.

TAP bi s radom trebao početi 2020., a za Hrvatsku je bitan jer se na njega treba nadovezati plinovod IAP, koji kroz Crnu Goru vodi do Hrvatske, koja bi konačno njime mogla iskoristiti mrtvu infrastrukturu u Dalmaciji. Ujedno, to su prve molekule plina koji će u Europu doći plinovodom, a da nisu ruskog podrijetla, što je iznimno važno za odnose na europskom energetskom tržištu plina, na kojem sa 65% udjela dominira Gazprom.

Related Posts