Home Energetika Formira se nova kineska energetska burza

Formira se nova kineska energetska burza

by Ivan Brodić

Burza za nove energetske materijale

Kada trgovci metalima govore o kineskim referentnim vrijednostima, obično se to odnosi na cijene na dominantnoj Šangajskoj burzi. No, uskoro bi mogao postojati novi konkurent Guangzhou Futures Exchange.

Burza je to osnovana 2021. godine s fokusom na nove energetske materijale, radi na razvoju budućih ugovora i opcija za karbonat litija, iskoristivajući veliki interes. Prošlog je tjedna napravljen još jedan korak naprijed, a zatraženi su komentari na nove ugovore. Burza je krajem prošle godine uvrstila buduće ugovore za industrijski silicij kao svoj prvi proizvod.

Potražnja za metalima poput litija, ključnih za energetsku tranziciju, snažno raste i očekuje se da će nastaviti rasti. Značajan porast rudarskih i preradbenih projekata – uz malo konkurencije – znači da postoji dovoljno prostora za privlačenje trgovaca, kao i proizvođača i potrošača koji žele zaštititi svoj rizik.

Kina je također značajan igrač u području zelene ekonomije – kao najveći procesor i potrošač kobalta, litija, mangana i sličnih minerala – opskrbljujući ogromno domaće tržište i industriju koja izvozi velike količine baterija i solarnih panela, čak i dok drugi ulaze u to područje.

Za zemlju koja je dugo imala problema s utjecajem na formiranje cijena tradicionalnih roba, nova burza pruža primamljivu mogućnost snažnijeg glasa u ključnom sektoru.

U posljednjih nekoliko godina, cijene metala potrebnih za energetsku tranziciju bilježe značajne fluktuacije i neprozirnost – što bi moglo biti dobra vijest za Guangzhou i njegov budući referentni indeks. Osim silicija i litija, drugi proizvodi koji se pripremaju uključuju derivate ugljika i električne energije.

Dodajmo da su trgovinski volumeni silicija do sada činili neznatan udio u ukupnim volumenima među gotovo 100 budućih ugovora i opcija za robu u Kini, a litijev karbonat vjerojatno neće odmah promijeniti tu sliku. I druge trgovačke platforme izvan Kine također istražuju litij.

Ipak, postoje i domaći rizici, s obzirom na kinesku praksu intervencija kada cijene roba krenu krivim putem, a također i zbog ograničenja valutne kontrole koje još uvijek otežavaju međunarodnim ulagačima.

Related Posts