Evo kome je INA ipak isplatila dividendu

Priopćenje
Ina je u petak izvijestila da je isplatila dividendu od 62,27 kuna po dionici prema svim dioničarima, osim dva najveća, koji su se složili da se njihov dio dividende isplati do 15. siječnja 2021. godine kako bi podržali novčani tok kompanije.

Prošle godine Ina je ostvarila dobit u iznosu od 655,57 milijuna kuna. Dioničari su u kolovozu na skupštini odlučili da se najveći dio ili 622,7 milijuna kuna isplati za dividendu, koja bi iznosila 62,27 kuna po dionici te koja će dioničarima biti isplaćena u novcu najkasnije do 25. rujna ove godine. U zakonske će se rezerve rasporediti 32,8 milijuna kuna, a u zadržanu dobit 92,6 tisuća kuna.

S obzirom na iznos dividende od 62,27 kuna po dionici, neslužbeni izračun pokazuje da će mađarskom MOL-u, koji drži nešto više od 4,9 milijuna dionica Ine ili 49,1 posto dionica, iz prošlogodišnje Inine dobiti za dividendu biti isplaćeno 305,6 milijuna kuna, a Republici Hrvatskoj, koja u Ini ima 4,48 milijuna dionica ili 44,8 posto, će biti isplaćeno 279,2 milijun kuna. Privatni i institucionalni investitori, koji imaju ukupno nešto više od 608 tisuća dionica ili 6,1 posto dionica Ine, ukupno su dobili 37,9 milijun kuna na ime dividende. Dividenda od 62,27 kuna po dionici upola je manja nego prošle godine, jer je lani dioničarima Ine isplaćena dividenda od 125 kuna po dionici, ili ukupno 1,25 milijardi kuna.

Inače, Ina grupa je u prvih šest mjeseci ove godine poslovala s neto gubitkom od 965 milijuna kuna, dok je u istom prošlogodišnjem razdoblju poslovala s dobiti od 188 milijuna kuna. Koliko je negativni utjecaj na Inine poslovne rezultate imalo zatvaranje ekonomije i kriza uzrokovana pandemijom koronavirusa pokazuju i ukupni prihodi, koji su u prvih šest ovogodišnjih mjeseci iznosili 7,4 milijarde kuna, što je 27,5 posto manje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.

Ina je u međuvremenu, s obzirom na okolnosti poslovanja u uvjetima pandemije, u grupi pokrenula organizacijske promjene, koje će obuhvatiti maksimalno 250 zaposlenika. Vlada je, pak, u četvrtak produljila rok do kojeg državne tvrtke moraju uplatiti dobit nakon oporezivanja u državni proračun na 15. siječnja iduće godine, uz posebnu suglasnost Ministarstva financija.

You may also like

0 comments