Home Geopolitika Evo kada će se održati sastanak Trumpa i Kima

Evo kada će se održati sastanak Trumpa i Kima

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Prvi sastanak američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog vođe Kim Jong Una održat će se u utorak 12. lipnja u 9 sati ujutro po lokalnom vremenu u Singapuru, objavila je u ponedjeljak Bijela kuća.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] “Aktivno se pripremamo za summit”, rekla je Sarah Sanders, glasnogovornica Donalda Trumpa.

Do objave točnog vremena sastanka došlo je tri dana nakon što je Trump ugostio visoku sjevernokorejsku delegaciju u Bijeloj kući, koja mu je predala Kimovo pismo.

[/vc_column][/vc_row]

Upitana o sadržaju pisma, Sanders je odbila ući u pojedinosti, ali je dodala da stvari idu u dobrom smjeru i da je postignut “značajan napredak”.

“Mogu vam reći da predsjednik dobiva redovite dnevne informacije o Sjevernoj Koreji od njegovog tima za nacionalnu sigurnost”, rekla je.

“Mogu vam također reći da će se sastanak održati 12. lipnja u 9 sati po singapurskom vremenu” (01.00 GMT), kazala je glasnogovornica.

[quote_box name=””]

Sjedinjene Države uz potporu još šest zemalja zatražile su u ponedjeljak isključivanje Venezuele iz Organizacije američkih država (OAS), optužujući tu zemlju da odstupa od demokratskih pravila.

Na godišnjoj generalnoj skupštini OAS-a američki državni tajnik Mike Pompeo iznio je američki zahtjev, rekavši da Venezuela na neustavan način krši demokratski poredak.

U Venezueli su 20. svibnja održani predsjednički izbori na kojima je pobijedio dotadašnji šef države Nicolas Maduro, a koje su Sjedinjene Države ocijenile kao “farsu”.

Pompeo je rekao da želi poslati snažnu poruku Madurovom režimu: “Samo pravi izbori omogućit će vašoj vladi da bude uključena u zajednicu država”.

Nacrt rezolucije koji su predstavile SAD, Kanada, Meksiko, Brazil, Čile, Argentina i Peru traži također od članica organizacije da ne priznaju rezultate izbora u Venezueli.

Organizacija američkih država ima 35 članica koje je Pompeo pozvao da se priključe američkoj kampanji ekonomskih sankcija protiv Caracasa.

[/quote_box]

Američki demokratski senatori uputili su u ponedjeljak pismo predsjedniku Donaldu Trumpu u kojemu ga pozivaju da nastavi strogu politiku prema Pjongjangu kako ne bi propustio “povijesnu priliku” i potiču ga da mu ne ublažava sankcije prije nego pristane na potpunu denuklearizaciju, u protivnom će Kongres reagirati.

Ističući da podupiru susret na vrhu i zalažu se za njegov uspjeh, sedam utjecajnih senatora demokratske manjine upozorili su ipak Donalda Trumpa da ne potpisuje ugovor po svaku cijenu i pozvali ga da surađuje s Kongresom prije povijesnog susreta sa sjevernokorejskim čelnikom Kim Jong-unom planiranog 12. lipnja u Singapuru.

“Što smo bliže summitu koji bi mogao biti povijesni, bojim se da predsjednik nema pravu strategiju za Sjevernu Koreju i da bi mogao propustiti možda povijesnu priliku, dovodeći u opasnost našu i sigurnost naših saveznika”, rekao je na telefonskoj konferenciji jedan od potpisnika pisma, senator Bob Menendez, najviši demokratski dužnosnik u vanjskopolitičkom odboru Senata.

“Nadamo se da će predsjednik uspjeti u traženju mira. Doista se nadamo da će postići trajan i čvrst dogovor. No predsjednik mora biti spreman napustiti pregovarački stol ako ne bude moguć dobar dogovor i mora biti spreman izdvojiti vrijeme za pripremu dobrog dogovora”, dodao je čelnik demokratskih senatora Chuck Schumer.

Demokratski senatori u svom pismu ističu da će “svaki dogovor kojim bi se prešutno ili izrijekom ublažile sankcije Sjevernoj Koreji u zamjenu za bilo što što nije ispunjenje njezine obveze uništenja nuklearnog i balističkog arsenala koje će biti podložno provjeri, biti loš dogovor”. Njihov prvi zahtjev je uništenje “svog nuklearnog, kemijskog i biološkog oružja Sjeverne Koreje”.

Demokrati pozivaju Bijelu kuću da “surađuje s Kongresom tijekom čitavog diplomatskog procesa”. No ako Trumpova administracija potpiše nekvalitetan dogovor, republikanski i demokratski zastupnici spremno će djelovati, želi vjerovati Chuck Schumer.

“Predsjednik raspolaže širokim rasponom mogućnosti u vezi sa sankcijama, ali Kongres uvijek može odobriti obvezne sankcije ili donijeti zakone kojima će spriječiti predsjednika da iskoristi svoje ovlasti i ukine ih”, zaključio je.

Related Posts