Odgovor na Trumpove politike?
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u utorak kako Europska unija ima sve potrebne alate kako bi odgovorila na moguće američke carine. Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu, von der Leyen istaknula je da EU neće započeti ovu konfrontaciju, ali da će poduzeti protumjere ako bude potrebno. Njena poruka bila je jasna: carine mogu potaknuti inflaciju, što je suprotno ciljevima EU-a, a Unija ima snagu za pregovore i odgovoriti na američke mjere zaštite svog prosperiteta.
Ova trgovinska napetost proizlazi iz prijetnji američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je zaprijetio većim carinama na proizvode iz Europske unije i Kanade. EU je odgovorila prvim protumjerama, poput carina na američki burbon, no odluka o njihovom provođenju odgođena je do sredine travnja. Trump je, pak, zaprijetio uvođenjem carina od 200 posto na europska vina i druge alkoholne proizvode, što samo produbljuje trgovinsku nesigurnost.
Eurozastupnici su također raspravljali o tome kako Europa može iskoristiti situaciju u Sjedinjenim Državama, gdje Trumpova administracija ukida financijsku podršku sveučilištima, a znanstvenici su suočeni s povećanim političkim pritiscima. Ekaterina Zaharieva, povjerenica Europske komisije za startupove i inovacije, pozvala je Europu da investira u istraživanje i privuče međunarodne znanstvenike. Istaknula je važnost jačanja istraživačke infrastrukture i stvaranja uvjeta za privlačenje talentiranih pojedinaca iz cijelog svijeta.
Europski parlament smatra da EU treba postati atraktivno odredište za znanstvenike, osobito u kontekstu smanjenja akademskih sloboda u SAD-u. Wouter Beke ističe da Europa ima priliku nametnuti se kao utočište za međunarodne talente, ali da to zahtijeva smanjenje administrativnih prepreka za inovacije i razvoj. Za ostvarenje toga, potrebna su dodatna ulaganja u istraživanje i razvoj te podrška startupima.
Zastupnici iz različitih političkih skupina imaju različita mišljenja o trenutnoj situaciji u SAD-u. Dok socijaldemokrati i Zeleni pozivaju na više ulaganja u istraživanje i očuvanje akademskih sloboda, desni zastupnici kritiziraju Trumpove mjere i tvrde da se oni temelje na vraćanju slobode u akademsku sferu. Prema Indeksu akademske slobode, SAD bilježi značajan pad u slobodi istraživanja i poučavanja, što dodatno podupire argumente za zaštitu akademskih sloboda unutar Europske unije.