Tečaj eura u ponedjeljak je na međunarodnim deviznim tržištima oslabio prema dolaru, a na većem gubitku bila je i britanska funta, koja je na putu najvećeg dnevnog gubitka u posljednjih 11 mjeseci. Euro je prema dolaru oslabio gotovo 0,5 posto, na 1,1086 dolara. Ozračje na globalnim valutnim tržištima, koje je u posljednje vrijeme prilično uzdrmano bojaznima u vezi globalnih gospodarskih izgleda, blago je poboljšano na početku novoga tjedna.

Dolarom se u takvom ozračju trgovalo po 112,86 jena, što znači da je ojačao 0,2 posto u usporedbi sa zatvaranjem tržišta krajem prošlog tjedna i odskočio s najniže razine u tjedan dana od 112,30 jena, na koju je skliznuo u petak. Australski i novozelandski dolar ojačali su za oko 0,5 posto prema svome američkom imenjaku.

Trgovci kažu da su ulagači nešto skloniji poduzimanju rizika zbog očekivanja da bi se ministri financija i guverneri središnjih banaka 20 vodećih svjetskih gospodarstava skupine G20 na skorašnjem sastanku u Šangaju mogli pozabaviti previranjima na financijskim tržištima.

Britanska funta u ponedjeljak se našla pod pritiskom prema dolaru nakon vijesti da se londonski gradonačelnik Boris Johnson priključio skupini koja zagovara izlazak Britanije iz Europske unije, zbog čega je dodatno ojačala zabrinutost u pogledu stvarne opasnosti od takvog ishoda. Tečaj funte skliznuo je u jednom trenutku na 1,4175 dolara, najnižu razinu u tri tjedna, a što znači da je oslabio 1,5 posto u usporedbi sa zatvaranjem tržišta u petak. Ako tako nastavi, funta bi mogla zabilježiti najveći dnevni gubitak prema dolaru u posljednjih 11 mjeseci.

Funta je također oslabila za oko jedan posto prema euru, kojim se tako trgovalo po 78,08 penija, a po prvi put u više od dvije godine tečaj funte skliznuo je i ispod 160 jena. “Skupina koja zagovara izlazak Britanije iz EU-a mučila se s pronalaženjem neke popularne osobe koja bi joj bila na čelu, a gradonačelnik Johnson im je pružio takav poticaj. Mišljenja sam da postoji stvarna bojazan da bi Britanija mogla otići pa će neizvjesnost rasti u razdoblju do održavanja referenduma u lipnju”, kazao je Alvin Tan, analitičar u banci Societe Generale.

Related Posts