Home Europska unija EU summit o balkanskoj ruti, nada u pomoć Ankare i Atene

EU summit o balkanskoj ruti, nada u pomoć Ankare i Atene

by Agencije

Europska unija će u ponedjeljak u Bruxellesu pritisnuti Tursku kako bi joj pomogla zaustaviti migrantsku krizu koja je u nedjelju donijela novu tragediju u kojoj je 25 ljudi izgubilo život u Egejskome moru.

Unija je istodobno spremna pomoći Grčkoj koja do kraja ožujka očekuje još 100.000 migranata iz susjedne Turske. Dvadeset osmorica će se sastati s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom u trenutku kada dolazak 1,25 milijuna tražitelja azila dijeli europski blok kao nikad prije.

Ovaj novi izvanredni susret na vrhu događa se u ozračju opetovanih nesuglasica između EU-a i Turske, dugogodišnje kandidatkinje za članstvo u Uniji, budući da se Europljani brinu zbog progona turskih medija koji kritiziraju islamsko-konzervativnog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.

Davutoglu će već u nedjelju navečer biti u Bruxellesu kako bi “pripremio summit” iza zatvorenih vrata s Angelom Merkel. Uoči polaska iz Istanbula rekao je da je njegova zemlja načinila “važne korake” u poštovanju svog dijela “akcijskog plana” koji je u studenome potpisala s EU-om kako bi zaustavila tisuće migranata koji s turske obale idu prema grčkim otocima. Najmanje 25 ljudi, među kojima desetoro djece, poginulo je u nedjelju u brodolomu kod Turske.

Nakon nedavnog putovanja Balkanom, Grčkom i Turskom, predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk je povjerovao da je pronašao “europski konsenzus (…) o zajedničkoj strategiji koja, ako se dobro provede, može pomoći u zaustavljanju priljeva” migranata. Njegovo je rješenje: doslovno primjenjivati pravila slobodnog kretanja u Schengenu, puštajući u Grčku samo tražitelje azila. To treba omogućiti da se do kraja 2016. ukinu granične kontrole o kojima je jednostrano odlučeno unutar EU-a, a zatim da se svi “gospodarski migranti” protjeraju u Tursku koja će ih vratiti u matičnu zemlju.

Ankara bi se tako morala obvezati da će od 1. lipnja ponovo primati neregularne migrante koji dolaze s grčkih otoka. “Priljev se može smanjiti masovnim i brzim vraćanjem svih migranata” kojima je odbijen zahtjev za azil, želi vjerovati Tusk. Europljani žele i da se Turska uz pomoć NATO-ovih brodova u Egejskome moru snažnije bori protiv krijumčara koji djeluju ispred njezine obale. NATO-ov glavni tajnik Jens Stoltenberg izrazio je u nedjelju zadovoljstvo zbog širenja pomorske misije na “teritorijalne vode” Grčke i Turske, “u uskoj suradnji” s tim dvjema zemljama.

No humanitarno stanje je i dalje dramatično. Više od 30.000 migranata još čeka u Grčkoj u bijednim uvjetima zbog ograničenja koja je uvelo nekoliko balkanskih zemalja. Makedonija je tijekom čitavog tjedna smanjila broj ulazaka migranata i u nedjelju ih propustila tek stotinjak.

Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač branio je politiku Hrvatske glede smanjenja broja migranata na balkanskoj ruti rekavši da to pomaže i Njemačkoj, dok je njemački vicekancelar Sigmar Gabriel istodobno kritizirao jednostrano zatvaranje granica, u razgovorima za njemačke novine. “Koordinacija Hrvatske s Austrijom, Slovenijom, Srbijom i Makedonijom funkcionira vrlo dobro i važan je čimbenik smanjenju broja izbjeglica i migranata”, rekao je Kovač u razgovoru za list “Muenchener Tageszeitung”od ponedjeljka, kako prenose agencije. Hrvatski ministar vanjskih poslova je zaključio kako zatvaranje granice između Makedonije i Grčke, u čemu sudjeluju i hrvatski policajci, pomaže Europskoj uniji te “posebice Njemačkoj”.

Njemački vicekancelar, ministar gospodarstva i predsjednik manjeg koalicijskog partnera u njemačkoj vladi Socijaldemokratske stranke Sigmar Gabriel je u razgovoru za dnevnik Bild kritizirao samoinicijativno zatvaranje granica i optužio neke političke snage u Njemačkoj da potajno podupiru ovakav pristup. “Neki se u Njemačkoj potajice vesele što zemlje Balkana priljev izbjeglica smanjuju zatvaranjem granica i time, tako reći, obavljaju prljavi posao za Njemačku”, rekao je Gabriel u razgovoru za Bild opisujući takvo ponašanje kao “cinično”. “Na duge staze to zatvaranje granica neće pomoći jer će izbjeglice drugim putovima pokušati doći do Europske unije. Na kraju će Sredozemlje opet postati masovna grobnica”, zaključio je predsjednik njemačkih socijaldemokrata.

No on je istodobno upozorio na to da se Njemačka više ne može ponašati kao prošlog ljeta kad je jednostavno pustila golem broj migranata preko svojih granica čiji broj je u prošloj godini dosegnuo 1,1 milijun.. “Njemačka više ne može ponoviti ovu gestu jer se na kraju ispostavilo da smo unutar Europske unije poprilično usamljeni”, rekao je Gabriel i ponovio kako će stoga podržati inicijativu njemačke kancelarke Angele Merkel na EU samitu u ponedjeljak za smanjenje broja migranata. “Njemačka ne može svake godine primiti milijun izbjeglica”, zaključio je Gabriel.

Related Posts