Home Energetika Enghdal: Plin iz Azerbajdžana za Europu zapravo ne postoji

Enghdal: Plin iz Azerbajdžana za Europu zapravo ne postoji

by Ivan Brodić

Prije samo osamnaest mjeseci izgledi za veliki plinovod na jugu Europe od ruskog plina, preko Crnog mora pa sve do grčko turske granice bio u pregovorima Putina i Erdogana. Razgovori su pokrenuti u prosincu 2014. godine, nakon što je EU prisilila Rusiju otkazati planove za Južni tok.

Grčka se kasnije odlučila pridružiti NATO-ovom plinskom ratu protiv Rusije potpisivanjem daleko skupljeg ugovora za izgradnju Transjadranskog plinovoda (TAP). Europska plinska geopolitika tada je postala rizična. Cipras je, dapače, procijenio projekt, najvećim stranim investiranjem u Grčkoj.

Na svečanosti pokretanja radova TAP-a bili su nazočni predstavnici američke administracije premda nisu zainteresirana strana. Ipak, od raspada SSSR-a, SAD su u središtu europske energetske strategije, u pokušajima sabotiranja ruskog Gazproma. Srž plinskog rata je američki napor za oslabiti Gazprom na tržištu.

Naime, potražnja za prirodnim plinom u Europi raste zbog propisa EU protiv stakleničkih plinova, ali i zbog napuštanja nuklearne energije u Njemačkoj. U sljedeće četiri godine uvoz plina mogao bi porasti i na 65 posto.

TAP je zapravo puno skuplji i duži lanac plinovoda koji bi se trebao nastaviti na Transanadolski plinovod te ići ispod Jadrana te se koncentrirati u južnoj Italiji. Oni su dio takozvanog plinskog koridora EK. Trebali bi dostaviti oko 10 milijardi kubičnih metara plina EU.

Ipak, Grčka je potpisala i Memorandum o razumijevanju sa predsjednikom uprave Gazproma i ENI-a. Tim memorandumom bi se trebalo omogućiti doprema plina u Italiju. Ovaj plinovod, imena Južni tok., trebao bi osigurati 63 milijarde kubičnih metara plina.

Troškovi izgradnje TAP- projiciraju se na 45 milijardi američkih dolara, dok se troškovi izgradnje Južnog toka projiciraju na 15.5 milijardi eura. Za ekonomske stratege plinskog rata u SAD-u cijena nije problem. Kako bi spriječio Grčku da uđe u Južni tok SAD je prisilio Njemačku naći novac za programe spašavanja Grčke od bankrota u visini 10 milijardi eura od kojih grčki narod, umoran od rezanja i štednje, neće vidjeti ni novčića. Novac je namijenjen za TAP.

Dan nakon što su dobili novac iz Grčke su objavili zamrzavanje Memoranduma na čemu im je čestitao Kerry. Jedini je problem u tome što plin iz Azerbajdžana ne postoji. Zapravo, tamo već dugo vlada nestašica iz offshore bušotina kojima upravlja BP te su otkazane čak i već ugovorene isporuke za Tursku i Gruziju. Čak štoviše, BP najavljuje kako će tako biti s proizvodnjom i u sljedećih nekoliko godina.

F. William Engdahl je geostrateški konzultant i predavač te jedan od najprodavanijih autora na području geopolitike. Tekst je originalno objavljen na ovom linku.

Preveo, prilagodio i skratio: Ivan Brodić

Related Posts