Energetski sektor potaknuo svjetske burze

Nakon dva dana raste
Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi porasli, nakon dva dana pada, što se zahvaljuje rastu cijena dionica u energetskom sektoru, kao i oporavku financijskog sektora, koji je danima bio pod pritiskom.

Dow Jones ojačao je 140 bodova ili 0,55 posto, na 25.657 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,72 posto, na 2.818 bodova, a Nasdaq indeks 0,71 posto, na 7.691 bod. Nakon dva dana pada, jučer je S&P 500 indeks znatno ojačao, što se ponajviše zahvaljuje skoku cijena dionica u energetskom sektoru za prosječno 1,5 posto. Podršku tom sektoru pružio je rast cijena nafte zbog smanjene proizvodnje OPEC-a i očekivanja analitičara da će predstojeći podaci pokazati da se zalihe nafte u SAD-u smanjuju.

Znatno su, u prosjeku 1,1 posto, porasle i cijene dionica u financijskom sektoru, što je njihov najveći dnevni dobitak od polovice veljače. To je prvi rast tog sektora nakon pet dana pada jer se pod pritiskom našao prošloga tjedna kada je američka središnja banka smanjila procjene rasta američkog gospodarstva i poručila da u ovoj godini vjerojatno neće povećati kamatne stope.

Ulagače je ponešto ohrabrio i rast prinosa na 10-godišnje američke obveznice, čime su se odmaknuli od najnižih razina od prosinca 2017. godine. Ulagače, naime, već danima zabrinjava tzv. inverzija krivulje prinosa na američke obveznice, pri čemu se dugoročni prinosi kreću ispod kratkoročnih. Ako se takva kretanja nastave neko vrijeme, to bi značilo da bi u idućih godinu dana do dvije godine gospodarstvo moglo uroniti u recesiju. „Došlo je do stabilizacije na tržištu obveznica. Ne želimo vidjeti nastavak inverzije. Nema sumnje, u fokusu ulagača su prinosi”, kaže Quincy Krosby, analitičarka u tvrtki Prudential Financial.

Unatoč rastu cijena dionica, na tržištu vlada oprez zbog niza podataka koji ukazuju na usporavanje rasta američkog i drugih najvećih svjetskih gospodarstava, od Kine do eurozone. Na suzdržanost ulagača ukazuje ispodprosječni obujam trgovanja. Na američkim je burzama vlasnika jučer zamijenilo 6,55 milijardi dionica, dok je prosječni dnevni obujam u posljednjih 20 dana iznosio 7,66 milijardi.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,26 posto, na 7.196 bodova, dok frankfurtski DAX porastao 0,64 posto, na 11.419 bodova, a pariški CAC 0,89 posto, na 5.307 bodova. Na azijskim se burzama u srijedu trguje oprezno jer ulagači nisu skloni riziku zbog usporavanja rasta globalnog gospodarstva i mogućnosti recesije u SAD-u. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,1 posto, nakon što je jučer blago porastao.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,4 posto, dok su cijene dionica u Singapuru i Južnoj Koreji oslabile oko 0,2 posto. Burzovni indeksi u Australiji, Hong Kongu i Šangaju ojačali su, pak, između 0,1 i 0,5 posto.

Ulagače zabrinjava slabost gospodarstava

Azijske ulagače nije osobito potaknuo jučerašnji rast burzovnih indeksa na Wall Streetu, što je bila posljedica rasta energetskog sektora i oporavka financijskog sektora, nakon što je danima bio pod pritiskom. Ulagače na najvećoj svjetskoj burzi ponešto je ohrabrio i rast prinosa na 10-godišnje američke obveznice, čime su se odmaknuli od najnižih razina od prosinca 2017. godine.

Ulagače, naime, već danima zabrinjava tzv. inverzija krivulje prinosa na američke obveznice, pri čemu se dugoročni prinosi kreću ispod kratkoročnih. Ako se takva kretanja nastave neko vrijeme, to bi značilo da bi u idućih godinu dana do dvije godine gospodarstvo moglo uroniti u recesiju.

Takva su kretanja na tržištu obveznica prethodila svakoj recesiji u posljednjih 50 godina „I dok su tržišta vrlo nervozna zbog krivulja prinosa na američke obveznice, ne može se opovrgnuti da su posljednji makroekonomski pokazatelji u SAD-u slabi, što zabrinjava po pitanju daljnjih izgleda”, kaže Hirokazu Kabeya, strateg u tvrtki Daiwa Securities. Ulagači su oprezni i zbog niz posljednjih makroekonomskih podataka koji ukazuju na usporavanja rasta drugih najvećih svjetskih gospodarstva, od Kine do eurozone i Japana.

Dolar ojačao

A na valutnim je tržištima dolar nastavio jačati. Jutros se njegov tečaj prema japanskoj valuti kreće oko 110,55 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 110,10 jena. Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1250 dolara, najnižu razinu u dva tjedna, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1315 dolara.

Cijene nafte porasle

Cijene su nafte, pak, porasle. Na američkom je tržištu cijena barela jutros ojačala 0,1 posto, na 60,00 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 0,2 posto, na 68,15 dolara.

You may also like

0 comments