[vc_row][vc_column width=”1/3″]Hrvatskoj je u interesu da se plinofikacija rafinerije u Bosanskom Brodu riješi što prije jer iz hrvatske perspektive njoj nema alternative, poručeno je s konferencije za novinare u srijedu nakon sastanka u Slavonskom Brodu, sazvanog na inicijativu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović na kojem su bili i ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić te predstavnici mjerodavnih ruskih ministarstva i Zarubežnjefta, tvrtke koja je vlasnik rafinerije.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Predsjednica Grabar-Kitarović je na sastanku o onečišćenju zraka u Slavonskom Boridu rekla da rafinerija u Bosanskom Brodu nije jedini uzrok tog onečišćenja, ali je, po analizi podataka, najodgovornija za visoke razine sumporovodika i drugih tvari koje na to utječu. Podsjetila je kako je u razgovorima s čelnicima Ruske Federacije – predsjednikom Vladimirom Putinom i ministrima rečeno da će se plinofikacijom te rafinerije velikim dijelom riješiti onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu i oko 50 posto smanjiti emisija štetnih plinova. Plin bi se doveo do odgovarajuće točke u Republici Hrvatskoj kako bi se rafinerija nafte u Bosanskome Brodu mogla izravno priključiti.[/vc_column][/vc_row]
Rekla je i kako su radi operacionalizacije toga dogovora protokol o suradnji prije godinu dana potpisali ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić i ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.
“U međuvremenu su potpisani i predugovori između Plinacroa, Croduxa i Zarubežnjefta, a danas smo razgovarali o onim prijepornim pitanjima koja su još na stolu i koja su uglavnom komercijalne prirode”, rekla je Grabar-Kitarović, koja je izrazila žaljenje zbog eksplozije koja se sinoć dogodila u rafineriji u Bosanskom Brodu te sućut obitelji poginulog radnika.
“Mi ćemo učiniti sve kako bismo u idućim tjednima napravili aktivnosti prema hrvatskim dionicima ovoga procesa, Plinacrou i Croduxu, a s druge strane dogovoreno je da se nastavi intenzivan kontakt s ruskom stranom”, rekao je ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić, dodajući kako je produktovod koji će se prenamijeniti u plinovod trenutačno “u postupku dijagnostike”.
Također je rekao kako je proteklih nekoliko mjeseci “došlo do razilaženja u komercijalnim interesima” dviju stranu te da je današnji sastanak dobar pomak “kako bi se stavovi usuglasili i učinio korak dalje”. Istaknuo je kako je do kraja 2019. moguće plinoficirati rafineriju u Bosanskom Brodu.
Po riječima glavnog direktora Zarubežnjefta Sergeja Kudrjašova, nakon sinoćnje eksplozije u rafineriji u Bosanskom Brodu, koja je u vlasništvu te ruske tvrtke, stanje je normalizirano i rafinerija bi ponovno trebala početi raditi u četvrtak ujutro.
“Za nas je danas prioritetno popravljanje ekološkog stanja u rafineriji u Bosanskom Brodu”, poručio je Kudrjašov i dodao kako je u modernizaciju njezinih pogona uloženo oko šest milijuna dolara, a u prosincu će biti spreman i novi kotao i već će biti moguće do dva puta smanjiti emisiju sumporovodika u zraku.
Cjelokupna prenamjena rafinerije za opskrbu plinom bit će moguća do trećeg kvartala iduće godine, najavio je i dodao kako je na sastanku bilo govora o formiranju cijena plina za opskrbu rafinerije. Istaknuo je kako se nada da će uskoro biti potpisan komercijalni ugovor koji će zadovoljiti obje strane.
Na Savi kod Slavonskog Broda u srijedu ujutro uočeno je onečišćenje, nakon sinoćnje eksplozije u rafineriji u Bosanskom Brodu. U Slavonski Brod stigla je i predsjednica države, uoči sastanka ‘energetskog sastanka’. U noći na srijedu uočena je naftna mrlja, rekao je za N1 župan brodsko-posavski Danijel Marušić.
Naftna mrlja dugačka je oko pet kilometara i široka 15 metara, potvrdio je. ‘Službe su na terenu, angažirana je tvrtka AEKS koja se bavi sanacijom takvih onečišćenja, a i vatrogasci će s njima pokušati napraviti sanaciju rijeke Save i utvrditi uzrok onečišćenja, jer u ovom trenutku ne znamo je li ono povezano sa sinoćnjom eksplozijom’, rekao nam je župan.
Obaviještene su Hrvatske vode – Sektor zaštite voda, nakon čega je djelatnik Hrvatskih voda izašao na teren i potvrdio dojavu, ističu iz DUZS-a. O istome je obaviještena tvrtka AEKS, koja se bavi sanacijom onečišćenja, koja će danas na mjesto događaja po potrebi dalje postupati. Također Državni centar za zaštitu i spašavanje je o događaju obavijestio Državnu inspekciju zaštite okoliša, Vodopravnu inspekciju, Ministarstvo unutarnjih poslova, ZOS GS OS RH, Hrvatske vode – Sektor zaštite voda.
Dojavu da je nizvodno od Rafinerije nafte Bosanski Brod u rijeci Savi uočena masna mrlja Županijskom centru 112 uputila je sinoć oko 23,28 sati slavonskobrodska Granična policija, navodi DUZS na svojim internetskim stranicama.
Obaviješten je i Državni hidrometeorološki zavod, od kojeg je zatražena vremenska prognoza za mikrolokaciju Slavonski Brod i okolicu (smjer, jačina vjetra i vlaga zraka). Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara, potvrdio je danas Hini kako pripadnici Javne vatrogasne postrojbe provjeravaju na terenu informaciju o pojavi naftne mrlje na Savi za koju se sumnja da je povezana s eksplozijom i požarom u bosansko-brodskoj Rafineriji nafte.
Podsjetimo, sinoć oko 21:30 došlo je do silovite eksplozije u rafineriji u Bosanskom Brodu, a eksplozija je zatresla cijeli Slavonski Brod. Jedan radnik poginuo je u eksploziji, a devet je osoba ozlijeđeno, od čega ih je troje pušteno kući, a šestero ih je poslano u dobojsku bolnicu, doznaje N1 u dobojskoj policiji. Na teren su odmah izašle sve raspoložive vatrogasne snage, a požar u rafineriji je lokaliziran nešto prije 23 sata, čime je otklonjena opasnost od daljeg širenja vatre.
Gradonačelnik Slavonskog Broda, Mirko Duspara, sazvao je hitnu sjednicu Kriznog stožera, a policija je građane pozvala da ne izlaze van iz svojih kuća i stanova te da zatvore prozore. Još nema informacija što je prouzročilo eksploziju, niti kakve je to posljedice ostavilo na okoliš. “Za građane Slavonskog Broda nema opasnosti, pratimo mjerne postaje 1 i 2, štetni plinovi su u granicama normale, odnosno na najnižim mogućim granicama. Mi ćemo u svakom slučaju ovo pratiti do kraja. Pratit ćemo cijelu noć stanje plinova na našim postajama. U kontaktu smo i sa Zagrebom, javio nam se i Premijer. Mislim da je sve pod kontrolom. Ponudili smo pomoć Bosanskom Brodu. Most je bio spreman da se otvori za evakuaciju povrijeđenih. Naša bolnica je imala rezervne timove koji su bili spremni ako bude potrebe da interveniraju”, rekao je gradonačelnik Broda nakon sastanka Kriznog stožera.
Danas u Slavonskom Brodu održat će se veliki ‘energetski’ sastanak koji je sazvala Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednica RH, i to prije sinoćnje eksplozije u rafineriji u Bosanskom Brodu u kojoj je jedna osoba poginula, a devet je ozlijeđenih. Glavna tema današnjeg sastanka je plinifikacija rafinerije u Bosanskom Brodu, kojom bi se riješio problem zagađenja zraka, javlja Jutarnji list.