Proces pred OFAC-om
Dušan Bajatović, direktor “Srbijagasa”, izjavio je da su odvjetnici zatražili od američkog OFAC-a odgodu sankcija za NIS, koje su već jednom odložene na mjesec dana. On smatra da će doći do daljnjeg odgađanja uz obećanje da će Srbija u sljedećih mjesec dana ponuditi akcioni plan. Ako do 28. ožujka ne bude rješenja za izlazak ruskog vlasništva iz NIS-a, američka administracija neće popustiti. NIS priprema novi zahtjev za produljenje sankcija.
Bajatović je također istaknuo da je Gasprom dokupio šest posto NIS-a, što znači da trenutno posjeduje 45 posto, dok država Srbija ima 30 posto. Smatra da bi, prema sankcijama, NIS trebao biti izuzet od njih. Iako smatra da nije moguće sve završiti u 30 dana, optimističan je jer, kako kaže, birokracija uvijek traži neko kretanje. Najveći problem predstavljaju financijski aspekti, jer NIS trenutno duguje 550 milijuna eura bankama i razmatra mogućnost da postane samo prerađivač nafte.
U vezi s novim gasnim aranžmanom, Bajatović je izjavio da su pregovori s Gazpromom u fazi razjašnjavanja uvjeta, tražeći fleksibilnost u isporuci plina tijekom zimskog razdoblja. Također se pregovara o naftnoj formuli koja bi bila osnova za buduće ugovore, uz očekivanje da će novi ugovor biti na najmanje tri godine, a možda i do deset. Cijene plina za domaćinstva neće se mijenjati do kraja grejne sezone, a cijene koje Srbija plaća za plin i dalje su niže nego u Europi.
Bajatović je također komentirao pregovore o naftnoj formuli za plin, napominjući da je tržište u Europi trenutno vrlo nestabilno, što utječe na cijene energenata. Iako se traži primjena naftne formule, direktor “Srbijagasa” nije siguran hoće li ona biti potpuno primjenjiva zbog poremećenog energetskog tržišta. Prema njegovim riječima, nestabilnost na tržištu nastaje jer Europa nema dovoljno gasa, a skladišta su ispraznjena, što sprječava pad tražnje i cijena. Očekuje se da će budući ugovor za isporuku plina biti kombinacija TTF-a (Reference price index for the Dutch gas market) i naftne formule, gdje bi 70% ugovora bilo vezano uz naftnu formulu, a ostatak uz TTF, što je promjena u odnosu na prethodne ugovore.