Dragičević pozdravlja odluku o nacionalizaciji INA-e

Bivši predsjednik Uprave Ine, Tomislav Dragičević i bivši ministar gospodarstva za u vladi Ivice Račana, Ljubo Jurčić, gostovali su na N1 i komentirali vijest o kupovini dionica Ine od MOL-a.

Dragičević je rekao da je premijer donio političku odluku da će otkupiti Inu od MOL-a. “Ja vjerujem i imam takve informacije barem iz ovoga što je u javnosti, da oni na tome rade već od desetoga mjeseca. Premijer je vjerojatno oformio stručni tim”, rekao je Dragičević.

Rekao je da vjeruje da je stručni tim imao uvid u dokumentaciju i poslovanje grupacije koju namjerava kupiti, da je napravio scenarije kako će Ina raditi iduće dvije godine te da vjerojatno ima i ideju koje stručnjake vratiti iz svijeta. “To su školovani, naši ljudi, koji su otišli raditi u Rusiju, Španjolsku, Norvešku i slično. Pod tim uvjetima puno je lakše donijeti odluku. Normalno, treba imati međunarodnoga konzultanta, jednoga pravnog i jednog financijskog, koji će mu pomoći da dobije čistu sliku”, rekao je Dragičević.

Ipak, istaknuo je Dragičević, onu večer kad je premijer Andrej Plenković izvijestio javnost o planovima Vlade, mislio je da se radi o blefu. “To je bila reakcija na jednu akciju, a sad ako je istina što sam spomenuo, to je sustavan prilaz koji obećava da bi mogao biti dobar rezultat”, rekao je.

Jurčić smatra da se odluke od strateške važnosti ne smiju donositi na sentimentalan način. “Ako je sve ovo ispunjeno, onda bi to možda i bio dobar poduhvat, ali ono što je poznato prema vani, to bi bio rizičan poduhvat, jer Ina nije ista kakva je bila prije 30 godina, situacija na tržištu nije onakva kakva je bila prije 30 godina. U rafinerijski biznis se nije ulagalo, jer su marže bile male. Sad su druge tehnologije, a rafinerije su danas tako suvremene i usavršene da amortizacijski trošak ostaje niži. Nije dovoljno gledati samo iz naše perspektive. Ne smijemo gledati samo nas i naše tržište”, rekao je Jurčić, dodavši da su u Ini nekoć radili vrhunski stručnjaci, a da ne zna kakva je sad situacija.

Na pitanje je li opravdano da Ina bude predmet u zatvorenom dijelu sjednice Vlade, Jurčić je rekao da je takvo ponašanje osnovno pravilo kad se radi o jakim pregovaračkim procesima. Ipak, nakon što se sve završi, javnost bi trebala znati sve detalje pregovora i ugovora. “Na ovaj se način jača i bilda svoja pozicija prema drugoj strani u pregovorima”, rekao je Jurčić, dodavši da transparentnost nakon završenoga procesa te uvid u sve detalje pregovora otklanja sve moguće naknadne sumnje u provedeni proces.

Dragičević je istaknuo da je teško reći je li cijena od 900 milijuna eura, koja se spominje u javnosti, zapravo realna cijena. “1999. i 2000. godine, kad sam ja došao u Inu, ona je bila pred bankrotom. Svi koji pričaju drugačije, lažu. Mi smo uspjeli riješiti da Vlada digne ruke od apsolutnog upravljanja Inom i kompanija je živnula i počela poslovati i automatski joj je cijena rasla. Zato je 2003. plaćeno ono što nitko nije očekivao i sad se pojavila sumnja da je nešto krivo napravljeno. Kad sam odlazio, Ina je vrijedila 45 milijardi kuna. Ne znam što se danas dogodilo i kako Ina danas izgleda, ali sigurno je da ne vrijedi toliko koliko su u ono vrijeme Mađari platili za nju”, rekao je Dragičević za N1.

You may also like

0 comments