Početak 2. travnja?
Predsjednik Donald Trump u srijedu je na sastanku vlade dao niz naizgled kontradiktornih odgovora o svojim planovima za uvođenje carina na Kanadu, Meksiko i Europsku uniju. Upitan hoće li 4. ožujka uvesti 25-postotne carine na Kanadu i Meksiko, Trump je rekao da “ne zaustavlja carine”, unatoč ranijem pristanku na odgodu od mjesec dana nakon što su čelnici tih zemalja pristali na strože mjere kontrole granica. Kasnije je, međutim, izjavio da će carine na Meksiko i Kanadu stupiti na snagu 2. travnja, ostavljajući nejasnoću je li riječ o dodatnom vremenu ili zabuni s drugim programom recipročnih carina.
Na pitanje o carinama za Europsku uniju, Trump je rekao da će one iznositi 25%, no nije precizirao hoće li se odnositi na sve proizvode ili određene sektore, dok je službenik Bijele kuće kasnije pojasnio da krajnji rok za Kanadu i Meksiko ostaje 4. ožujka, a odluka o EU još nije donesena. Europska komisija, preko glasnogovornika Olofa Gilla, poručila je da će “čvrsto i odmah reagirati na neopravdane prepreke slobodnoj trgovini”, pripremivši popise američkih proizvoda za uzvratne carine temeljene na iskustvima iz Trumpova prvog mandata. Trump je EU nazvao “drugačijim slučajem”, optužujući je da je osnovana kako bi “prevarila Sjedinjene Države”, što dodatno komplicira pregovore.
Trumpove izjave izazvale su zbunjenost na globalnim tržištima, jer je istovremeno govorio o više carinskih planova, što je dovelo do jačanja meksičkog peza i kanadskog dolara nakon naznaka o mogućem odgađanju carina. Službenici administracije, uključujući ministra trgovine Howarda Lutnicka, pojasnili su da Kanada i Meksiko imaju 30 dana za dokazivanje uspjeha u zaustavljanju migracija i fentanila, nakon čega bi Trump mogao odgoditi carine ili ih uvesti, pri čemu je predsjednik naglasio da će “biti teško zadovoljiti” uvjete. Pored carina na Sjevernu Ameriku, Trump je najavio i sektorske carine na drvo, automobile, poluvodiče i lijekove, ali nije jasno jesu li ove mjere dio plana za EU ili zasebne inicijative.
Program recipročnih carina, koji razvijaju Ministarstvo trgovine i Ured američkog trgovinskog predstavnika, trebao bi početkom travnja uvesti dodatne carine na zemlje diljem svijeta, potencijalno uključujući Kanadu i Meksiko, dok Trump tvrdi da će “mnoge carine” stupiti na snagu, obećavajući “nešto nevjerojatno”. Nesuglasice unutar administracije vidljive su u pitanju jesu li carine na Kanadu i Meksiko povezane s recipročnim carinama ili odvojene, dok Bijela kuća inzistira da su carine vezane za drogu i ilegalnu imigraciju zasebna prijetnja. Tržišta i saveznici ostaju skeptični dok Trump nastavlja balansirati između protekcionizma i gospodarskog pritiska, ostavljajući svjetsku ekonomiju u neizvjesnosti.