Dolar i euro ojačali, u fokusu FED

Japanski jen i švicarski franak, tradicionalne valute utočišta u neizvjesnim vremenima, u srijedu su na međunarodnim tržištima ponešto izgubile na privlačnosti jer je blago porasla sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama uoči poruka sa sjednice američke središnje banke Fed.

Dolar je u takvom ozračju prema jenu ojačao za 0,2 posto, na 106,33 jena, pa je odskočio s 105,63 jena, na koliko je skliznuo u utorak. Ako sklizne ispod 105,55 jena, dolar bi se našao na najnižim razinama od listopada 2014. godine. Na sličnom je dobitku dolar bio i prema švicarskom franku.

I euro je prema franku ojačao 0,3 posto, na 1,0872 franaka, nakon što je u utorak pao na najniže razine u proteklih gotovo šest mjeseci jer su se ulagači okrenuli jenu i franku, sigurnim utočištima za kapital u neizvjesnim vremenima, s obzirom na zabrinutosti zbog mogućeg izlaska Britanije iz Europske unije i posljedičnog utjecaja na gospodarstvo eurozone. Na sličnom postotnom dobitku euro je bio i prema jenu, ojačavši na 119,2 jena, pa je odskočio s najnižih razina prama jenu u tri i pol godine na koje se spustio u ranijem trgovanju.

Europska je valuta blago ojačala i prema američkoj, pa se njome trgovalo po 1,1215 dolara, nakon što je dan ranije nakratko skliznula na najnižu razinu u 11 dana od 1,1189 dolara. Njezino slabljenje uslijedilo je nakon što su prinosi na 10-godišnje njemačke državne obveznice, također sigurno utočište, po prvi put skliznuli u negativno područje, nakon čega su se u današnjem trgovanju ponovno vratili u pozitivno područje.

U potrazi za daljnjim smjernicama ulagači će pratiti Fedove poruke s dvodnevne redovne mjesečne sjednice koja završava tijekom poslijepodneva. Od predsjednice Janet Yellen očekuje se odmjereni ton, da ostanu u igri očekivanja rasta kamatnih stopa u nadolazećim mjesecima, premda bi mogla istaknuti i rizike vezane uz mogući izlazak Britanije iz EU-a.

Očekivanja rasta kamatnih stopa u idućim mjesecima splasnula su zbog u posljednje vrijeme ojačale vjerojatnosti da Britanija izađe iz EU-a, u kombinaciji sa slabim stanjem američkog tržišta rada, na što su ukazali nedavni pokazatelji o zaposlenosti.

Fokus će se sutra preusmjeriti na japansku središnju banku Bank of Japan (BOJ) čijim dužnosnicima glavobolje zadaje najnoviji skok jena. Iako većina na tržištu očekuje ublažavanje monetarne politike u srpnju, neki trgovci su mišljenja da bi oštar uspon jena mogao središnju banku primorati da nešto poduzme već na ovotjednoj sjednici.

“Sklonost riziku nešto je veća nego što smo imali prilike vidjeti posljednjih dana. No, tržišta su oprezna pred današnju sjednicu Feda i sjednicu BOJ-a u četvrtak a svakako i zbog bojazni povezanih s eventualnim izlaskom Britanije iz EU-a”, kazao je Yujiro Goto, valutni strateg u banci Nomura.

You may also like

0 comments