Home Ekonomija Doing Business: Hrvatska stagnira dok drugi napreduju

Doing Business: Hrvatska stagnira dok drugi napreduju

by admin

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Hrvatska je u najnovijem godišnjem izvješću Svjetske banke (SB) o regulativi poslovanja “Doing Business” zauzela 51. mjesto među ukupno 190 zemalja svijeta, što predstavlja pad za osam mjesta u odnosu na prošlogodišnji plasman, objavila je u utorak Svjetska banka.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Hrvatska je na najnovijoj ljestvici SB-a o regulativi poslovanja među ukupno 190 zemalja zauzela 51. mjesto, s pripadajućih 71,70 DTF bodova, od maksimalnih 100, pokazuje danas objavljeno izvješće “Doing Business 2018: provedba reformi radi otvaranja radnih mjesta”.

U prošlogodišnjem izvješću Hrvatska je bila zauzela 43. mjesto, s pripadajućih 72,99 DTF bodova, na ljestvici također 190 zemalja svijeta.

[/vc_column][/vc_row]

Bodovanje se temelji na principu udaljenosti od najboljih u pojedinoj kategoriji, pri čemu najbolji imaju 100 DTF bodova, a oni s najslabijim rezultatom na određenom području nula bodova.

SB je među “promjenama koja otežavaju poslovanje” u Hrvatskoj označila izdavanje građevinskih dozvola, a među reformama koje ga olakšavaju uknjižbu imovine.

Tako je Hrvatska u ovogodišnjem izvješću potvrdila najslabiji plasman u kategoriji izdavanja građevinskih dozvola, zauzevši 126. mjesto, nasuprot prošlogodišnjem 128. mjestu. U kategoriji uknjižbe imovine zauzela je u ovogodišnjem izvješću 59. mjesto, dok je prošle godine bila na 62. mjestu.

Među ostalim je kategorijama najveći pad na rang listi SB-a Hrvatska zabilježila u kategoriji plaćanja poreza, potonuvši na 95. mjesto, s prošlogodišnjeg 49. mjesta.

Izrazitiji pad zabilježen je i u kategoriji izvršenja ugovora, na 23. mjesto, dok je u prošlogodišnjem izvješću bila na sedmom mjestu. U kategoriji rješavanja insolventnosti također je nazadovala na ljestvici, zauzevši 60. mjesto, što je šest mjesta slabije nego u prošlogodišnjem izvješću. Pogoršanje plasmana zabilježeno je i u kategoriji dostupnosti električne energije, gdje je Hrvatska zauzela 75. mjesto, nasuprot 68. mjestu u izvješću iz prošle godine.

Blago je nazadovala, za dva mjesta, u kategoriji dostupnosti kredita, skliznuvši na 77. mjesto, te u kategoriji zaštite prava manjinskih dioničara, što je iskazano u padu na 29. mjesto.

Bolji je plasman, pak, Hrvatska ostvarila u kategoriji pokretanja poslovanja, zauzevši 87. mjesto, u usporedbi s 95. mjestom iz prošlogodišnjeg izvješća. U kategoriji prekogranične trgovine, kao i prošle godine, bilježi maksimalnih 100 bodova, što znači da je u rangu najuspješnijih.

[quote_box name=””]

Analitičari o Doing Businessu i Hrvatskoj

Pad na novoj listi “Doing Business 2018.” sa 43. na 51. mjesto objašnjava zašto Hrvatska u povoljnom međunarodnom okruženju bilježi niže stope rasta gospodarstva, a izvješće pokazuje i s kakvim se poteškoćama suočavaju poduzetnici, kažu analitičari.

Hrvatska je u najnovijem izvješću Svjetske banke, objavljenom u utorak, o regulativi poslovanja zauzela 51. mjesto među ukupno 190 zemalja svijeta, dok je godinu dana prije bila na 43. mjestu. „Evidentno je da smo zabilježili pad na ljestvici konkurentnosti, odnosno lakoće poslovanja, a evidentno je i da se Hrvatska nalazi iza nekih gospodarstava u regiji, kao što su Srbija, Bugarska i Kosovo“, kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke.

Od zemalja u okruženju Makedonija se našla na 11. mjestu, Slovenija na 37., Kosovo na 40., Crna Gora na 42., Srbija na 43., Rumunjska na 45., Mađarska na 48., a Bugarska na 50. mjestu. Bosna i Hercegovina zauzela je, pak, 86. mjesto.

„Ovo izvješće objašnjava zbog čega je Hrvatska duže izlazila iz krize, ali i zašto sada u povoljnom međunarodnom okruženju bilježi nižu dinamiku gospodarskog rasta“, kaže Šantić.

Najveće pogoršanje Hrvatska je, prema izvješću Svjetske banke, zabilježila u kategoriji plaćanja poreza, potonuvši s lanjskog 49. na 95. mjesto.

U kategoriji izvršenja ugovora pala je, pak, sa 7. na 23. mjesto, a po dostupnosti električne energije sa 68. na 75. mjesto.

U kategoriji rješavanja insolventnosti Hrvatska je pala s 54. na 60. mjesto, po dostupnosti kredita sa 75. na 77. mjesto, a po zaštiti manjinskih dioničara s 27. na 29. mjesto.

„Na ove slabosti Hrvatske treba obratiti pozornost, pogotovo u kontekstu sadašnje glavne teme o ulasku u eurozonu. Izvješće, nadalje, pokazuje da su potrebne brojne reforme koje bi omgućile brži razvoj malog i srednjeg poduzetništva, a time i povećale potencijalnu stopu rasta gospodarstva“, ističe Šantić.

U kategoriji prekograničnog trgovanja Hrvatska je, kao i lani, zabilježila maksimalnih 100 bodova, što znači da je na vrhu najuspješnijih. Bolji je plasman, pak, Hrvatska ostvarila u kategoriji pokretanja poslovanja, zauzevši 87. mjesto, u usporedbi s 95. mjestom iz lanjskog izvješća.

Po uknjižbi imovine Hrvatska je napredovala sa 62. na 59. mjesto, a napredovala je za dva mjesta, na 126., i u kategoriji izdavanja građevinskih dozvola. „Ovo izvješće ne otkriva samo s kakvim se poteškoćama suočavaju inozemni investitori, nego i domaći poduzetnici u svom svakodnevnom poslovanju i što ih demotivira u daljnjim investicijama i širenju poslovanja“, zaključuje Zdeslav Šantić. Hrvatska je na listi Svjetske banke „Doing Business“ pala drugu godinu zaredom, s obzirom da je lani skliznula s 39. na 43. mjesto.

[/quote_box]

Bez promjena među prvih četiri

Novi Zeland potvrdio je vodeću poziciju na ovogodišnjoj rang listi zemalja s povoljnom poslovnom regulativom, s 86,55 DTF bodova. Na drugom je mjestu Singapur, na trećem Danska, a Južna Koreja na četvrtom, što znači četiri najbolje plasirane zemlje ostaje nepromijenjen.

Hong Kong je skliznuo za jedno mjesto, na 5. mjesto ovogodišnje ljestvice, na šestom su sada Sjedinjene Države, uspevši se za dva mjesta. Velika Britanija potvrdila je 7. poziciju na ljestvici, dok je Norveška nazadovala za dva mjesta, na 8. mjesto.

Plasman Švedske pogoršan je za jedno mjesto, te je sada deseta a među vodećih deset probila se Gruzija, zauzevši deveto mjesto. Makedonija je skliznula na 11. mjesto, s 10. mjesta na prošlogodišnjoj ljestvici. Među najvećim trgovinskim partnerima Njemačka je zauzela 20. mjesto, Slovenija 37., a Italija 46. mjesto. Od zemalja u hrvatskom okruženju Srbija je zauzela 43. mjesto, Bosna i Hercegovina 86. mjesto, a Crna Gora 42. mjesto.

U najnovijem, 15. izdanju izvješća o uvjetima poslovanja ‘Doing Business’ SB konstatira da je ukupno 119 gospodarstava širom svijeta provelo 264 reforme kako bi “otvorili radna mjesta, privukli ulaganja i postali konkurentniji”. “Otvaranje radnih mjesta spada među bitne prednosti koje zemlje i zajednice mogu ostvariti kada se privatnom sektoru dopusti uspješno poslovanje”, naglasila je izvršna direktorica SB-a Kristalina Georgieva.

U prošlogodišnjem izvješću naglasak je bio na olakšanom osnivanju malih i srednjih poduzeća i njihovom lakšem poslovanju. Najviše je reformi prema aktualnom izvješću provedeno u zemljama u razvoju, ukupno 206 ili 78 posto. Prednjačila je regija subsaharske Afrike s 83 provedene reforme, utvrdili su u Svjetskoj banci.

Napominju također da je veliki broj reformi bio fokusiran na bolji pristup kreditima i osnivanje novih poduzeća, po 38 reformi. Slijedi stvaranje uvjeta za nesmetanu prekograničnu trgovinu s 33 reforme.

Related Posts