[vc_row][vc_column width=”1/3″]Nakon atipičnog kraha u provedbi izglasane predstečajne nagodbe Elektrometala iz Bjelovara, ovaj dužnik je u stečaju brzo postao ‘meta’ za čak 10-ak potencijalnih investitora. Njegova će imovina u dijelovima na ‘bubanj’, a kako vlada velik interes, čini se da slijedi rekordno brza prodaja. U prvom redu to se odnosi na tvrtke Metal oprema iz Senja i Elektrometal – distribucija plina, obje u vlasništvu stečajnog dužnika.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Uz to, u tijeku je i parcelacija jedne čestice na njih ukupno tri, s ciljem što bolje prodaje preostalih nekretnina, što uključuje proizvodne pogone i dvije Upravne zgrade, od plinske tvrtke kao i glavne zgrade Uprave sa sjedištem dužnika i parkiralištem. Vjerovnici, doznajemo, diktiraju uvjete i način prodaje, i to zbog nemogućnosti nastavka poslovanja Elektrometala, koji je posljedica orijentacije dužnika na poslove vezane uz građevinski sektor. Kako u stečaju za to nema uvjeta, jer manjkaju bankarske garancije za dobro izvršenje posla, a niti ne mogu izdavati zadužnice, jedina opcija je prodaja imovine radi namirenja vjerovnika. Utvrđena potraživanja iznose oko 150 mil. kuna, od čega 90 mil. kn potražuju razlučni vjerovnici Zagrebačka banka i Erste banka.[/vc_column][/vc_row]

Radnicima Elektrometala, a njih je oko 500 ne tako davno zapošljavao, zahvaljujući izmjenama Zakona o radu kojima je produžen rok zastare s tri na pet godina, kao vjerovnicima prvog višeg isplatnog reda priznate su tražbine u većem iznosu nego što bi to inače bio slučaj. Tako su one utvrđene u iznosu od 7,8 mil. kuna, a bit će u cijelosti namirene. Kako je tvrtka ostala bez većeg broja zaposlenika prije stečaja, otvaranje postupka dočekalo je oko 140 radnika, no većina ih je brzo našla novi posao kod novih poslodavaca. No, na žalost poslodavci nisu iz Hrvatske, nego iz Njemačke, što s obzirom na razne profile deficitarnih struka koje su tražene u građevinskoj i metalskoj branši, znači da ih je naše tržište rada zapravo olako i preko noći izgubilo.

Još postoje realni izgledi da sve ne završi ‘crno’ kad je riječ o gubitku radnika, jer će Metal oprema sa 78 radnika biti prodana isključivo investitoru koji je zainteresiran za nastavak djelatnosti. Senjska tvrtka uredno posluje i ostvaruje dobit, glavni partneri su joj brodograđevne tvrtke te Končar Elektroindustrija, a za nju zanimanje pokazuju dva ulagača. Uz tvrtku iz Rijeke čije ime nismo doznali, zainteresirana je i DIV Grupa, u čijem sastavu posluje Brodosplit, vlasnika Tomislava Debeljaka, čiji nam je interes potvrdio i stečajni upravitelj Elektrometala Franjo Otročak.

Kako je ta tvrtka prema izglasanom, a neprovedenom planu restrukturiranja u predstečaju bila predviđena za prodaju radi namirenja radničkih tražbina i dijela duga dobavljačima, sad je isto čeka u stečaju na ročištu zakazanom za 28. veljače. Ako se očekivanja potvrde, to bi bio presedan u stečajnoj praksi, u prilog čega upravitelj navodi četiri potencijalna investitora iz plinskog biznisa. Prema dosadašnjim razgovorima uoči objave sudskog oglasa, navodi interes koji pokazuju slovenski Petrol i RWE Hrvatska, Zagorski metalac koji je najveći distributer plina na području Zagorja, kao i Gradska plinara Zagreb, piše Poslovni dnevnik.

 

Related Posts