Home Energetika Čovječanstvo na korak do besplatne struje?

Čovječanstvo na korak do besplatne struje?

by Ivan Brodić

Komentar

Svjetski mediji jučer i danas donijeli su prilično bombastične naslove o tomu kako smo na korak do besplatne električne energije. Naime, nešto manje od pet tisuća znanstvenika iz cijele Europe, među kojima i hrvatski fizičari, na Sveučilištu Oxford, srušili su rekord oslobađanjem trajne fuzijske energije od 59 megadžula.

Govorimo o udvostručenju rekorda iz 1997. godine Cilj istraživanja fuzije jest kopirati proces koji pokreće Sunce radi kontroliranja velikog izvora energije s niskim udjelom ugljika. Analitičari BBC-a navode kako se radi o nuklearnoj energiji koja će se moći koristiti komercijalno, ali koja neće biti vezana za klasične nuklearne reaktore koji se moraju hladiti, a otpad zbrinjavati.

“Imate posla s gorivom kojeg bi trebala proizvoditi sama fuzijska elektrana. Deuterij se može dobiti primjerice iz morske vode. Tricij bi se trebao dobijati iz litija – udarom neutrona u rastopljenu leguru olova i litija. Svaka fuzijska elektrana bi startala sa svojim ‘kapitalom’. Gram tricija košta oko 30 tisuća eura. Tako da bi svaka elektrana trebala imati temeljni kapital od par desetaka milijuna eura tricija da bi startala. Potom bi sama sebi stvarala daljnje gorivo”, kazao je, pak, Tonči Tadić za HRT

Nova su to gibanja u nuklearnoj energiji, nakon desetljeća straha i bježanja od nje. Mnoge zemlje, poput Saudijske Arabije, Katara, Poljeske i Finske tek ulaze u nuklearnu energiju, a Hrvatska je prije nekoliko mjeseci ušla u francusku inicijativu za unaprijeđenje nuklearne energije. Time ćemo, navode stručnjaci, sačuvati svoja znanja u sektoru nuklearne energije koja će biti važna prilikom sve izglednije izgradnje fuzijske elektrane.

S druge strane postoje zemlje poput Japana i Njemačke koje tvrdoglavo bježe od nuklearnih elektrana, najviše zbog havarija iz prošlosti, međutim ako pažljivije promotrimo u strukturu financiranja ovakvih istraživanja, vidjet ćemo kako silna sredstva dolaze upravo iz tih zemalja.

Stoga, vrijedi zaključiti kako će se i te zemlje, kada fuzijska elektrana bude realnost uključiti na taj brod.

Cilj je na teritoriju EU imati flotu fuzijskih elektrana, a projekt bi trebao započeti 2035. godine. Bit će to, rekao je Tadić game changer jer će struja dobivena iz niskougljičnog izvora biti besplatna.

Related Posts