Home Energetika Cijene nafte porasle četvrti tjedan za redom

Cijene nafte porasle četvrti tjedan za redom

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Na svjetskim su tržištima cijene nafte porasle i prošloga tjedna, već četvrtoga zaredom, pri čemu su dosegnule najviše razine u više mjeseci, jer se neravnoteža između prevelike ponude i nedovoljno snažne potražnje postupno smanjuje.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla 2,2 posto, na 56,85 dolara, najvišu razinu od ožujka. Na američkom je tržištu barel, pak, poskupio 1,5 posto, na 50,65 dolara, najvišu razinu od svibnja.

Rast cijena nafte četvrti tjedan zaredom zahvaljuje se procjenama o povećanju potražnje u nadolazećem razdoblju zahvaljujući bržem rastu najvećih svjetskih gospodarstava.

[/vc_column][/vc_row]

S druge strane, očekuje se da će Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i nakon ožujka iduće godine ostati pri dogovoru o smanjenju proizvodnje za 1,8 milijuna barela dnevno.

Doduše, na sastanku članica OPEC-a i nekih proizvođača koji nisu u tom kartelu u Beču u petak takva odluka nije donesena jer je, složili su se ministri tih zemalja, prerano za to.

“Vjerujem da je siječanj najraniji termin kada bismo zapravo mogli kredibilno razgovarati o situaciji na tržištu”, kazao je ruski ministar energetike Aleksander Novak.

Neki drugi ministri kazali su, pak, da bi ta odluka mogla biti donijeta u studenom na idućem službenom sastanku ministara OPEC-a.

Analitičari kažu da odgoda odluke o proizvodnji daje prostora OPEC-u i ostalima da u međuvremenu poruče nešto poticajno za cijene ako se situacija na tržištu pogorša. Zahvaljujući tome, cijene su nafte dobro podržane, nakon što su u posljednja tri mjeseca porasle oko 15 posto, što navodi na zaključak da dogovor OPEC-a o smanjenju proizvodnje daje rezultate.

S druge strane, proizvodnja nafte u SAD-u gotovo se u potpunosti oporavila od poremećaja izazvanih uraganom Harvey, pa je prošloga tjedna proizvodnja, prema podacima vlade, dosegnula 9,51 milijun barela dnevno, što je gotovo isto kao i prije Harveya. Podršku cijenama pružili su u petak i podaci tvrtke Baker Hughes, prema kojima je broj naftnih postrojenja u SAD-u prošloga tjedna pao već treći tjedan zaredom, i to za pet postrojenja, na njih 744, najmanje od lipnja.

A to ukazuje na smanjenje proizvodnje nafte u SAD-u. Donedavno je upravo rast proizvodnje u SAD-u remetio pokušaje OPEC-a da smanjenjem proizvodnje umanji jaz između velike ponude i nedovoljno snažne potražnje, a time podrži cijene nafte.

Related Posts