Cijene nafte pod utjecajem najave saudijskog nuklearnog programa

 Cijene nafte stabilizirale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima iznad razine od 66 dolara, poduprte napetostima u odnosima Saudijske Arabije i Irana.
Na londonskom je tržištu cijena barela ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 66,16 dolara. U petak je zaključila trgovanje u plusu 1,09 dolara.

Značajnijih promjena u cijeni nije danas bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 62,19 dolara. Na kraju prošlog tjedna zaključio je trgovanje u plusu 1,15 dolara.

Trgovci su u petak krenuli u kupnju nafte u očekivanju intervjuua u kojem je saudijski princ Mohammed bih Salman trebao najaviti razvoj nuklearnog oružja ako to učini Iran.

“Kada vidite što se sve događa u toj regiji, ne možete ući u vikend s praznim pozicijama u nafti”, konstatirao je u petak John Kilduff iz njujorškog Again Capitala.

Danas su se cijene nafte stabilizirale i skok od petka gotovo je neutraliziran, primjećuje analitičar Petromatrixa Olivier Jakob.

“Ovog tjedna cijene će… uključiti i određenu razinu geopolitičkog rizika, s obzirom na predstojeći posjet (saudijskog) prijestolonasljednica SAD-u koji će vjerojatno donijeti puno medijskih napisa protiv Irana i … nuklearnog sporazuma”, kazao je Jakob, aludirajući time na sporazum Irana i svjetskih sila o nuklearnom programu.

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da europske vlade moraju “riješiti strašne nedostatke” u tom sporazumu ili će Sjedinjene Države odbiti produljiti suspenziju sankcija Iranu.

Kako bi spasile sporazum, Velika Britanija, Francuska i Njemačka predložile su nove sankcije Europske unije Iranu zbog programa balističkih raketa i njegove uloge u ratu u Siriji, napominje Reuters.

Na početku tjedna cijene nafte zakočio je i veći broj aktivnih američkih bušotinskih postrojenja u prošlom tjednu, pokazuje izvješće specijalizirane tvrtke Baker Hughes. “Na sadašnjoj razini cijena nafte aktivnosti bušenja, a time i proizvodnja u SAD-u, vjerojatno će nastaviti rasti”, naveli su u bilješci klijentima analitičari Commerzbanka.

Broj američkih bušotinskih postrojenja, pokazatelj buduće proizvodnje, znatno je porastao u posljednjih godinu dana, budući da su energetske kompanije povećale kapitalnu potrošnju.

Zbog snažnih aktivnosti bušenja američka proizvodnja nafte porasla je više od petine nakon sredine 2016. godine, na 10,38 milijuna barela dnevno, nadmašivši onu najvećeg izvoznika Saudijske Arabije. Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas izvijestila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 62,74 dolara, što znači da je porasla 50 centi u odnosu na prethodni dana trgovanja.

You may also like

0 comments