Home TribinaAnalize Cijene nafte opale 3.5 posto

Cijene nafte opale 3.5 posto

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Usporavanje svjetskih gospodarstava [/vc_column][vc_column width=”2/3″]Cijene nafte na svjetskim tržištima prošloga su tjedna skliznule više od 3,5 posto, što je njihov najveći tjedni pad od kolovoza, a posljedica je usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava i brze obnove proizvodnje u Saudijskoj Arabiji.[/vc_column][/vc_row]

Najveći tjedni pad cijena od kolovoza posljedica je neočekivano brze obnove proizvodnje u Saudijskoj Arabiji nakon napada dronovima na dva postrojenja 14. rujna. Nakon napada je proizvodnja srezana za više od 5 milijuna barela dnevno ili 5 posto ukupne proizvodnje u svijetu, no krajem prošloga tjedna izvori upoznati s poslovanjem kompanije Saudi Aramco izjavili su da su kapaciteti obnovljeni na 11,3 milijuna barela dnevno.

To jer smanjilo strahovanja ulagača od pada ponude na tržištima. Padu cijena nafte pridonijeli su i podaci iz najvećih svjetskih gospodarstava, ponajviše Kine i eurozone, koji ukazuju na usporavanje rasta, što bi moglo izazvati slabljenje potražnje.

[quote_box name=””]

Međunarodna agencija za energiju (IEA) mogla bi ponovo sniziti procjene rasta globalne potražnje za naftom u 2019. i 2020. godini ukoliko gospodarstvo dodatno oslabi, upozorio je u petak njezin čelnik Fatih Birol.

IEA je u kolovozu snizila procjene rasta svjetske potražnje za naftom u 2019. i 2020. na 1,1 milijun, odnosno na 1,3 milijuna barela dnevno (bpd) zbog trgovinskih sukoba koji pritišću globalnu potrošnju. U takvom okruženju potražnja raste najslabije od financijske krize u 2008., upozorili su tada iz agencije.

Kineski gospodarski rast usporio je u drugom tromjesečju na 6,2 posto, najnižu razinu u posljednjih najmanje 27 godina, pod pritiskom slabije potražnje u uvjetima pooštrenih trgovinskih tenzija sa Sjedinjenim Državama.

Upitan kako bi azijski uvoznici mogli poboljšati energetsku sigurnost usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku, Birol je odgovorio da je rješenje za geopolitičke rizike širi krug izvora opskrbe naftom i prirodnim plinom. Jučer je čelnik IEA-e izjavio da su ulaganja u ukapljeni prirodni plin (LNG) ove godine dosegnula rekordnih 50 milijardi dolara, predvođena Kanadom i SAD-om.

[/quote_box]

Doduše, američke, kineske i europske monetarne vlasti uvele su posljednjih tjedana nove poticajne gospodarske mjere, no rezultati tih mjera mogu se očekivati tek kasnije tijekom godine. Podršku cijenama nafte, pak, pruža smanjena proizvodnja OPEC-a i njegovih partnera, ali i postupno smanjenje proizvodnje američkih proizvođača.

Tvrtka Baker Hughes objavila je u petak da je prošloga tjedna broj aktivnih postrojenja u SAD-u smanjen već šesti tjedan zaredom, i to za njih 6, na ukupno 713, što je njihova najniža razina od svibnja 2017. godine. To pokazuje da neki proizvođači od početka ove godine smanjuju troškove jer se više usmjeruju na povećanje zarade na temelju viših cijena nafte nego na povećanje proizvodnje.

Related Posts