[vc_row][vc_column width=”1/3″]Analiza dogovora [/vc_column][vc_column width=”2/3″]Usprkos dogovoru o deset postotnom smanjenju ponude na naftnom tržištu, koji su jučer postignule članice zemalja OPEC-a i nezavisnih proizvođača nafte, a naposljetku ga prihvatio Meksiko, stanje na naftnim tržištima do kraja ove godine moglo bi biti nepovoljno.[/vc_column][/vc_row]

Neovisno jedan o drugome, to su, u svojim reakcijama, priopćili Aleksandar Novak, ruski ministar energetike i analitičari Goldman Sachsa.

Novak je poručio kako niti unutar cjenovnog rata nije bilo moguće istisnuti Rusiju s tržišta zato što Rusija nudi konkurentne proizvode s diferenciranim prometnim pravcima. Poručio je kako će svim stranama u upravo prekinutom cjenovnom ratu trebati barem do kraja ove godine kako bi se potpuno oporavili.

Ovaj povijesni dogovor pohvaljuju i analitičari Goldman Sachsa, u svojoj reakciji na stranicama Business Insidera, no poručuju kako je dogovor nedovoljan zbog toga što neće biti dovoljan za nadoknadu pada potražnje koja se već dogodila.   Naime, skladišta su puna kao posljedica cjenovnog rata, te se očekuje barem do kraja godine zasićenost ponude, što bi moglo rezultirati padom cijena.

Podsjetimo, ministri članica skupine OPEC+, najvećih izvoznica nafte, na videokonferenciji u nedjelju dogovorili su smanjiti proizvodnju nafte za 9,7 milijuna barela dnevno u svibnju i lipnju, objavio je na Twitteru meksički ministar energetike Rocio Nahle.

Sastanak je “završio konsenzusom proizvođača OPEC+ o smanjivanju proizvodnje od svibnja”, napisao je na Twitteru saudijski ministar energetike Abdul Aziz bin Salman. Radi se o najvećem smanjivanju proizvodnje u povijesti, u nadi da će se time povećati cijene nafte.

Kremlj je potom objavio da ruski predsjednik Vladimir Putin, američki predsjednik Donald Trump i saudijski kralj Salman podupiru dogovor.

Related Posts