Cijene energije nastavljaju podizati

Analiza RBA

Prema posljednjoj objavi Državnog zavoda za statistiku indeks proizvođačkih cijena industrije za rujan ubrzao je rast na mjesečnoj razini na 2,2% (s 0,8% u kolovozu). Na godišnjoj razini ukupne proizvođačke cijene industrije bile su u rujnu više za 12,1%. Glavni generator snažnog godišnjeg rasta proizvođačkih cijena je i dalje izražen rast cijena Energije koji je u promatranom mjesecu iznosio 49,6% godišnje. Isključimo li cijene energije, proizvođačke cijene porasle su za 3,6% u odnosu na rujan 2020.

Dinamika rasta proizvođačkih cijena na domaćem tržištu u promatranom mjesecu je ubrzala na 3,2% u odnosu na prethodni mjesec (+1,0%) pri čemu su cijene energije bile više za 9,4% (u odnosu na 2,8% iz kolovoza). U odnosu na rujan 2020. proizvođačke cijene na domaćem tržištu više su za rekordnih 13,9%. Snažan rast cijena na domaćem tržištu također je primarno posljedica rasta cijena energije koje su u rujnu u odnosu na isti mjesec prethodne godine porasle za 42%.

Trenutna kretanja proizvođačkih cijena i snažan utjecaj energije nisu karakteristika samo Hrvatske, već i SAD-a te EU-e. Uz to ne treba zanemariti ni druge tržišne čimbenike poput naglog oporavka potražnje uz istovremene i dalje prisutne poremećaje na strani ponude i rastuće troškove transporta robe te zastoje u globalnim opskrbnim lancima.

Znatno niži rast bilježe ostale kategorije proizvoda od kojih se najviše ističu intermedijarni proizvodi koji su u rujnu na godišnjoj razini porasli za 6,2%.

Prema NKD-u, rast proizvođačkih cijena na domaćem tržištu na godišnjoj razini prije svega je potaknut rastom cijena u djelatnostima Rudarstva i vađenja od 217,4% unutar kojeg je potkategorija Vađenje sirove nafte i prirodnog plina zabilježila godišnji rast od preko 490,6%.

Od ostalih kategorija godišnji rast proizvođačkih cijena zabilježeni su kod Prerađivačke industrije (7,8%) dok su cijene u kategoriji Opskrbe električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji rasle za 3,4% i u Opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša (samo odjeljak 36) za 0,1%.

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na nedomaćem tržištu u rujnu su u usporedbi s kolovozom bile više za 1% dok je na godišnjoj razini rast cijena iznosio 10,1%.

U uvjetima rastućih inflatornih pritisaka i rastuće neizvjesnosti koliko će i u kojem intenzitetu oni potrajati pitanje je i u kojoj će se mjeri rast proizvođačkih cijena utjecati na rast potrošačkih cijena. Ovdje je važno napomenuti kako je prelijevanje rasta proizvođačkih cijena na potrošačke cijena s određenim vremenskim odmakom neizbježno, ali treba imati na umu da se ne događa jednoznačno i u punom intenzitetu.

Naime, košarica roba za izračun proizvođačkih cijena uvelike se razlikuje od košarice koja se koristi za izračun inflacije potrošačkih cijena pri čemu je najveći utjecaj energije. Rastuće cijene kod proizvođačkih intermedijarnih dobara, uobičajene za uzlazni ekonomski ciklus nakon recesije, tek se u manjem obujmu i s određenim vremenskim odmakom prelijevaju na potrošačke cijene.

Ipak ukoliko njihov rast potraje (a vidimo da se on i ubrzava) neizbježno je i njihovo prelijevanje na potrošačke cijene. S druge strane trajni i netrajni proizvodi za široku potrošnju ne pokazuju značajniju dinamiku rasta i zaista nisu na povišenim razinama. Stoga, s tog aspekta ne prijeti prelijevanje na potrošačka dobra i usluge.

You may also like

0 comments