Home Energetika Cijena nafte i paraliza institucija u SAD-u u fokusu burzi

Cijena nafte i paraliza institucija u SAD-u u fokusu burzi

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″] Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica blago skliznule s najviših razina u povijesti, dok je dolar oslabio jer su ulagači oprezni zbog privremene obustave rada dijela državnih službi u SAD-u.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati na gubitku 0,1 posto, nakon što je u petak dosegnuo najvišu razinu u povijesti.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,2 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji skliznule između 0,1 i 0,9 posto, U Šangaju i Singapuru burzovni su indeksi, pak, porasli 0,1 posto.

[/vc_column][/vc_row]

Azijski su ulagači oprezni zbog paralize dijela američkih državnih službi od petka u ponoć jer demokrati i republikanci u Senatu nisu uspjeli postići dogovor o financiranju savezne vlade, podijeljeni oko pitanja ilegalne imigracije i sigurnosti granica.

Zbog propasti pregovora o proračunu, savezne agencije i programi koji nisu od ključne važnosti prestaju raditi, no ključne službe će nastaviti s radom.

Pregovori između demokrata i republikanaca vodili su se i tijekom vikenda, a novo glasovanje u Senatu trebalo bi se održati u ponedjeljak u podne.

I dok mnogi analitičari ne očekuju neki značajniji utjecaj privremene obustave rada nekih državnih službi na gospodarstvo, neki upozoravaju da bi nastavak pat pozicije u Washingtonu mogao izazvati pad povjerenja ulagača u američku imovinu. “Tržište nije očekivalo ovu obustavu rada. S obzirom da su cijene dionica na Wall Streetu od početka godine snažno porasle i dosegnule rekordne razine, vidjet ćemo hoće li ovo izazvati promjenu trenda na tržištu”, kaže Takafumi Yamawaki, direktor u tvrtki JPMorgan Securities.

Podsjeća da su u prijašnjim slučajevima obustave rada državnih službi u SAD-u, 1995. i 2013. godine, prinosi na američke obveznice pali u prvim tjednima nakon obustave.

Zbog toga je na valutnim tržištima dolar pod blagim pritiskom. Jutros je njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo 0,2 posto, na 90,46 bodova, nedaleko najniže razine od prosinca 2014. godine, na koju je skliznuo prošle srijede. Pritom je tečaj eura porastao 0,4 posto, na 1,2275 dolara. No, američka je valuta stabilna u odnosu na japansku, pa se njezina cijena kreće oko 110,75 jena, kao i u petak na zatvaranju tržišta.

A cijene su nafte porasle, nakon što su prošloga tjedna pale više od 1,5 posto, što je bio njihov prvi tjedni pad nakon četiri tjedna rasta. Jutros je cijena barela na londonskom tržištu ojačala 0,4 posto, na 68,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,3 posto, na 63,55 dolara. Tako su cijena nafte ponovno krenule prema najvišim razinama u tri godine, koje su dosegnule početkom prošloga tjedna.

[quote_box name=””]

Oštar pad povjerenja u institucije u SAD-u

Povjerenje u američke institucije, posebice vladu, oštro je palo tijekom prve godine mandata predsjednika Donalda Trumpa, prema vodećem istraživanju objavljenome uoči Svjetskoga gospodarskog foruma u Davosu.

Godišnje izvješće Edelman Trust Barometer pokazuje da je cjelokupno povjerenje u četiri institucije koje se ispitivalo – vladu, medije, tvrtke i nevladine organizacije – palo oštrije u SAD-u nego u bilo kojoj drugoj zemlji obuhvaćenoj istraživanjem.

Trump je prekinuo predsjedničku tradiciju i u više navrata je osuđivao medije i pravosuđe – a kritičari kažu da njegovi napadi potkopavaju povjerenje javnosti u te institucije.

Suprotno se dogodilo s Kinom. Zemlja u kojoj se ostvarilo najveće povjerenje građana je Kina, nakon godinu dana u kojoj je predsjednik Xi Jinping učvrstio svoju moć na trijumfalnome stranačkom kongresu.

Povjerenje u kinesku vladu skočilo je osam postotnih bodova na 84 posto. U SAD-u je palo 14 bodova na 33 posto. “U SAD-u traje kriza povjerenja, koja je bez presedana”, rekao je Richard Edelman, voditelj tvrtke koja je istraživanje provela.

Xi je bio glavna vijest u Davosu prošle godine, u danima prije no što je Trump inauguriran. Ove godine, glavna atrakcija je Trump. Očekuje se da će braniti svoju politiku “Amerika prvo” u govoru završnog dana konferencije u švicarskim Alpama koja od 23. do 25. siječnja okuplja političare, predsjednike uprava, bankare i slavne osobe.

Naglašavajući eroziju povjerenja u SAD-u, Edelman je rekao da je to prvi put otkad se istraživanje počelo provodi prije 18 godina da takav strmoglavi pad nije povezan sa specifičnim događajima poput ekonomske krize ili katastrofe, poput nuklearne katastrofe u Fukushimi 2011.

Umjesto toga, ovo se zbiva u doba kad američko gospodarstvo pokazuje solidan rast a stanje na burzovnim tržištima pokazuje rekordne visine. “Uobičajeno je da kad stvari idu dobro i povjerenje bude dosta dobro”, rekao je Edelman. “Umjesto toga, ovdje postoji nepovezanost između povjerenja i gospodarskih rezultata”.

[/quote_box]

Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuju mirno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, dok bi Crobex indeksi mogli stagnirati nakon prošlotjednog blagog rasta jer zasad nema značajnijih vijesti koje bi potaknule ulagače.

Svih 5 analitičara u Hininoj anketi očekuje danas stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks prošloga je tjedna ojačao za 0,12 posto, na 1.873 boda, a Crobex10 za 0,15 posto, na 1.088 bodova.

Među sektorima, najviše je bio na dobitku Crobexkonstrukt, za 3,3 posto, dok je na najvećem gubitku bio Crobexindustrija, za 1,85 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je 28,6 milijuna kuna, što je otprilike 8 milijuna manje nego u prethodnome tjednu. Uz to, u blok prometu dionicom Atlantic grupe ostvareno je 9,26 milijuna kuna, AD Plastika 3,2 milijuna kuna i HT-a 2 milijuna kuna.

“Prošloga su tjedna na domaćem tržištu nastavljeni pozitivni trendovi Crobex indeksa, premda je njihov rast bio nešto slabiji nego prethodnih tjedana. Ukupan promet dionicama bio je, pak, nešto slabiji nego prethodnih tjedana, pa je prosječni dnevni promet iznosio oko 8,6 milijuna kuna, a tjedan su obilježile blok transakcije”, kaže Magdalena Dolenec, mlađa analitičarka tržišta kapitala u Erste banci.

Najlikvidnija je bila dionica Zagrebačke banke, s prometom od 4,9 milijuna kuna, a cijena joj je pala 1,02 posto, na 58 kuna.

Slijedila je dionica Valamar Rivijere, s prometom od 2,9 milijuna kuna i padom cijene za 0,93 posto, na 42,6 kuna.

Nešto veći promet ostvaren je i dionicom HT-a, 2,2 milijuna kuna, uz pad njezine cijene za 0,3 posto, na 167,5 kuna.

Uz promet od 1,7 milijuna kuna, cijena dionice AD Plastika porasla je, pak, 5,9 posto, na 180 kuna.

Uz blok transakciju od 9,2 milijuna kuna, dionicama Atlantic grupe ostvaren je u redovnom trgovanju promet od 1,3 milijuna kuna, a cijena im je ostala nepromijenjena, na 930 kuna.

Povlašteno izdanje Adris grupe poskupilo je, pak, 3,7 posto, na 500 kuna, uz 1,17 milijun kuna prometa, dok je redovna dionica te tvrtke poskupila 0,7 posto, na 441 kunu, uz 1,95 milijuna kuna prometa.

Od 83 izdanja kojima se protekloga tjedna trgovalo, njih 27 ostvarilo je porast cijene, 41 pad, a 14 stagnaciju.

Najveći rast cijena među likvidnijim izdanjima ostvarile su dionice Tankerkomerca, gotovo 30 posto, i Instituta IGH, oko 16 posto.

Istodobno su najviše pale cijene dionica Jadrana, za gotovo 23 posto, Jamnice, za 17,3 posto, te Tehnike, za 9,2 posto.

“Danas na burzi očekujemo opreznije trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, jer nema nekih bitnijih korporativnih vijesti”, kaže Magdalena Dolenec.

Related Posts