Komentar analize
Zemlje Europske unije, Ujedinjeno Kraljevstvo te 18 ostalih članica G20 potrošile su oko 1,2 bilijuna eura na poticaje fosilnoj industriji samo prošle godine, što je četverostruki porast u odnosu na 2021. godinu. Ovo se događa usprkos obećanju skupine od 20 zemalja, u kojoj su uključeni i Sjedinjene Američke Države, Kina i Rusija, koje je dano na UN-ovoj klimatskoj konferenciji COP26 2021. godine da će postupno ukidati takve poticaje.
Ukupni iznos sastojao se od oko 925 milijardi eura u obliku subvencija, 298 milijardi eura u investicijama te 46,2 milijarde eura u kreditima od javnih financijskih institucija, kako je utvrdio analitički tim Međunarodnog instituta za održivi razvoj.
Reagirajući na vijest o ovim plaćanjima, Theodor Christensen, voditelj Odjela za usklađenost održivosti u Danske Bank, prepoznao je ulogu financijskog sektora u tranziciji prema obnovljivim izvorima energije, no istaknuo je da države koje ne rješavaju problematične javne politike podrivaju brzinu i vjerodostojnost ove tranzicije.
“Iako financijski sektor ima (vrlo važnu) ulogu u zelenoj tranziciji, također nam je potrebno razumno javno trošenje. Nametanje drugorazrednih ili trećerazrednih rješenja na tržištu dok istovremeno ne rješavamo očito problematična pitanja javnih politika podriva brzinu i vjerodostojnost tranzicije.
Među mnogim obeshrabrujućim činjenicama u članku, navodi se da gotovo tri četvrtine svih poticaja u energetskom sektoru ide fosilnim gorivima. Hitno nam je potrebno bolje usklađivanje između izjava namjere na COP-u i G20 i stvarnih troškova”, napisao je Christiansen na svom Linkedin profilu.