Home Europska unija Cameron krenuo u Poljsku lobirati za reforme EU

Cameron krenuo u Poljsku lobirati za reforme EU

by Agencije

Britanski premijer David Cameron sastat će se u petak u Varšavi s visokim poljskim dužnosnicima u nastojanju da postigne dogovor o reformama koje bi trebale zadržati Veliku Britaniju u Europskoj uniji.

Cameron će s poljskom premijerkom Beatom Szydlom razgovarati o kontroverznom zahtjevu Londona da ograniči socijalna prava državljanima drugih država članica koji rade u Velikoj Britaniji. Četiri države Višegradske skupine (Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka) poručile su da će odbiti svaki oblik diskriminacije njihovih državljana. Cameron će razgovarati i s vođom poljske vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS) Jaroslawom Kaczynskim.

Cameron je u ponedjeljak postigao dogovor s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom o svojim ključnim zahtjevima. Tusk je u utorak objavio prijedloge za dogovor s Londonom, koji će biti temelj za raspravu na predstojećem summitu čelnika EU-a 18. i 19. veljače. U pismu upućenom svim čelnicima država članica EU-a, Tusk ističe da ti prijedlozi, po njegovu mišljenju, rješavaju pitanja koja je postavila Velika Britanija, a da istodobno nisu prekršena načela na kojima je utemeljena Europska unija.

Prema prijedlozima, na kojima se već mjesecima radilo, nacionalni parlamenti imat će veće ovlasti u donošenju europskih zakona. Predlaže se da 55 posto od 28 nacinalnih parlamenta, to jest njih 16 može zaustaviti ili promijeniti zakone u postupku donošenja. Tusk ističe da prijedlozi za zaštitu zemalja koje nisu članice eurozone ne znače da one mogu imati veto na odluke eurozone. Prijedlog uključuje i odredbe za ograničavanje socijalnih naknada radnicima iz drugih članica EU-a u slučaju preopterećenosti socijalnog sustava zemlje članice, što je bio jedan od najtežih britanskih zahtjeva jer zadire u slobodu kretanja osoba, jedno od temeljnih načela EU-a, koje prema Tusku, ovim prijedlogom nije prekršeno.

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk objavio je u utorak prijedloge za dogovor s Velikom Britanijom koji će biti temelj za raspravu na predstojećem summitu čelnika EU-a 18. i 19. veljače u sklopu priprema za referendum o ostanku ili odlasku Britanije iz EU-a. U pismu upućenom svim čelnicima zemalja članica EU-a, Tusk ističe da ovi prijedlozi, po njegovu mišljenju, rješavaju pitanja koja je postavila Velika Britanija, a da istodobno nisu prekršena načela na kojima je utemeljena Europska unija.

Prema prijedlozima, na kojima se već mjesecima radilo, nacionalni parlamenti imat će veće ovlasti u donošenju europskih zakona. Predlaže se da 55 posto od 28 nacionalnih parlamenata, to jest njih 16, može zaustaviti ili promijeniti zakone u postupku donošenja. Tusk ističe da prijedlozi za zaštitu zemalja koje nisu članice eurozone ne znače da one mogu imati veto na odluke eurozone. Prijedlog uključuje i odredbe za ograničavanje socijalnih naknada radnicima iz drugih članica EU-a u slučaju preopterećenosti socijalnog sustava zemlje članice. To je bio jedan od najtežih britanskih zahtjeva jer zadire u slobodu kretanja osoba, jedno od temeljnih načela EU-a, a ono prema Tusku ovim prijedlogom nije prekršeno.

Related Posts