Moguće usporavanje tempa kamatnih stopa
Na Wall Streetu su u srijedu burzovni indeksi zabilježili tek manje promjene jer su ulagači zabrinuti zbog mogućeg jačanja inflacije, što bi moglo dovesti do usporavanja smanjenja kamatnih stopa američke središnje banke. Dow Jones je porastao za 0,25 posto, S&P 500 za 0,16 posto, dok je Nasdaq indeks oslabio za 0,06 posto. Zapisnik s posljednje sjednice Feda pokazuje zabrinutost zbog mogućnosti da povišena inflacija ostane prisutna, što bi moglo natjerati Fed na usporavanje tempa smanjenja kamatnih stopa.
Politička situacija u SAD-u također doprinosi nesigurnosti. Predsjednik Donald Trump prijeti povećanjem carina gotovo svim zemljama, što bi moglo dodatno pojačati inflacijske pritiske. Analitičari poput Charlieja Ripleyja iz Allianza ističu da će inflacija biti u fokusu u 2025. godini, s potencijalnim rastom cijena zbog političkih poteza. Zbog tih čimbenika, tržišta su bila oprezna, a tržišni indeksi su se kretali u uskom rasponu.
Azijska tržišta bila su pod pritiskom, posebno zbog zabrinutosti u vezi s deflacijskoj prijetnjama u Kini. Iako su vlasti poduzele mjere za poticanje domaće potrošnje, potrošačke cijene su porasle tek minimalno, dok su proizvođačke cijene nastavile padati. To ukazuje na slabost i domaće i inozemne potražnje, što je zabrinulo azijske investitore. Dolar je ojačao u odnosu na glavne valute, jer tržišta očekuju usporavanje smanjenja kamata od strane američke središnje banke.
Cijene nafte su zabilježile blagi porast nakon prethodnog pada. Cijena barela na londonskom tržištu porasla je za 0,05 posto, dosegnuvši 76,20 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio za 0,06 posto, na 73,35 dolara. Rastu cijena nafte pridonosi jači dolar, koji smanjuje kupovnu moć u drugim valutama, što utječe na potražnju za energentima. Na tržištu se i dalje osjeća oprez zbog političkih i ekonomskih faktora koji mogu utjecati na daljnji smjer cijena nafte.