Home Ekonomija Burzovni indeksi pali treći dan za redom, nije pomogao petodnevni pad cijena nafte

Burzovni indeksi pali treći dan za redom, nije pomogao petodnevni pad cijena nafte

by Agencije

Na Wall Streetu su i u srijedu cijene dionica pale, peti dan zaredom, jer se ulagači plaše posljedica mogućeg izlaska Britanije iz Europske unije, pa ih nije ohrabrila ni odluka Feda da kamate ostaju nepromijenjene.

Dow Jones oslabio je 0,20 posto, na 17.640 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,18 posto, na 2.071 bod, a Nasdaq indeks 0,18 posto, na 4.834 boda. S&P 500 indeks pao je u posljednjih pet dana 2,2 posto, a tako dugi negativni niz nije zabilježen još od veljače.

To je ponajviše posljedica strahovanja ulagača da bi izlazak Britanije iz Europske unije mogao naštetiti ionako slabom rastu globalnog gospodarstva.

Tjedan dana prije referenduma o ′Brexitu′ zagovornici izlaska vode u anketama, a nesigurnost po tom pitanju bio je i jedan od razloga opreza čelnika Feda prilikom odlučivanja o monetarnoj politici. “To je sigurno jedna od nesigurnosti o kojoj smo raspravljali i koja je ugrađena u današnje odluke”, kazala je Janet Yellen, predsjednica američke središnje banke.

Nakon dvodnevne sjednice, čelnici Feda odlučili su da ključne kamate ostaju nepromijenjene, što se i očekivalo na tržištima, ali i smanjili procjene rasta najvećeg svjetskog gospodarstva.

Sada Fed u ovoj i idućoj godini očekuje rast gospodarstva za po 2 posto, što je za 0,1 postotni bod manje nego što je procjenjivao prije. Priopćenje Feda upućuje na to da je globalno gospodarstvo slabo i da Sjedinjene Države nisu otok, da su globalna tržišta i gospodarstva povezanija nego što su ikada bili”, kaže Peter Kenny, strateg u tvrtki Global Markets Advisory Group.

Unatoč tome, većina dužnosnika Feda i dalje u ovoj godini očekuje povećanje kamata u dva navrata. Ipak, signali upućuju da bi se tempo stezanja monetarne politike mogao usporiti.

Naime, sada šest od 17 dužnosnika Feda očekuje jedno povećanje kamata do kraja godine, dok je prije tri mjeseca to prognozirao samo jedan. Uz to, ponešto su smanjene procjene rasta kamata do kraja iduće godine. Unatoč tome, Yellen nije odbacila mogućnost povećanja kamatnih stopa već u srpnju, što znači da će se idućih tjedana nastaviti nagađanja o tome kada će Fed stegnuti monetarnu politiku.

Na europskim su burzama, pak, cijene dionica jučer porasle nakon pet dana pada. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,73 posto, na 5.966 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,92 posto, na 9.606 bodova, a pariški CAC 1,0 posto, na 4.171 bod.

Na azijskim burzama u četvrtak su cijene dionica pale jer se ulagači plaše posljedica mogućeg izlaska Britanije iz Europske unije, dok je jen ojačao jer japanska središnja banka nije olabavila monetarnu politiku.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 2,5 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji, Singapuru i Hong Kongu pale između 0,5 i 1,8 posto.

U Australiji su blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,8 posto. Azijske ulagače obeshrabrio je jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu peti dan zaredom. S&P 500 indeks izgubio je u tih pet dana 2,2 posto, a tako dugi negativni niz nije zabilježen još od veljače.

To je ponajviše posljedica strahovanja ulagača da bi izlazak Britanije iz Europske unije mogao naštetiti ionako slabom rastu globalnog gospodarstva.

Tjedan dana prije referenduma o ′Brexitu′ zagovornici izlaska vode u anketama, a nesigurnost po tom pitanju bio je i jedan od razloga opreza čelnika Feda prilikom odlučivanja o monetarnoj politici.

Oprez na tržištima posljedica je i petodnevnog pada cijena nafte, što nije zabilježeno još od veljače. Jučer je na londonskom tržištu cijena barela skliznula 1,7 posto, 48,97 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1 posto, na 48,01 dolar.

Najviše je jutros pao tokijski Nikkei indeks jer je ulagače razočarala odluka japanske središnje banke BOJ o zadržavanju dosadašnje monetarne politike, premda je rast gospodarstva slab.

Nakon odluke BOJ-a, naglo je ojačao japanski jen, pa su se pod pritiskom našle dionice japanskih izvoznika jer se zbog toga smanjuje cjenovna konkurentnost njihovih proizvoda na inozemnim tržištima.

A na valutnim je tržištima jen, nakon odluke BOJ-a, dodatno ojačao, premda je već posljednjih dana njegov tečaj rastao zbog nesigurnosti u vezi ′Brexita′, s obzirom da se japanska valuta, kao i švicarska, smatra sigurnijim utočištem u nesigurna vremena.

Jutros je tečaj dolara zaronio na samo 104,20 dolara, najnižu razinu od rujna 2014. godine, dok je jučer u ovo doba iznosio 106,15 jena.

Kako ulagači ne vjeruju da će Fed već u srpnju povećati kamatne stope, s obzirom na usporavanje rasta američkog gospodarstva, dolar je oslabio i prema europskoj valuti. Cijena eura dosegnula je jutros 1,1275 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1205 dolara.

Related Posts