Novi bankarski problemi
Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi pali četvrti dan zaredom, što je ponajviše posljedica novog pritiska na nekoliko regionalnih banaka. Najviše je jučer pala, više od 50 posto, cijena dionice PacWest Bancorpa, nakon vijesti da poslovodstvo razmatra strateške opcije, uključujući i prodaju, s obzirom na pogoršanu financijsku situaciju.
Oštro je pala, gotovo 40 posto, i cijena dionice Western Alliance Bancorpa, premda je ta banka opovrgnula vijest da traži potencijalnog kupca.
To je poljuljalo cijeli sektor, koji je ionako pod pritiskom još od ožujka kada su propale dvije regionalne banke, pa je KBW indeks regionalnih banaka jučer pao 3,5 posto.
Osim zbog regionalnih banaka, ulagači su oprezni jer je u srijedu američka središnja banka ponovno, već 10. sjednicu zaredom, povećala ključne kamate, za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.
Donedavno su se ulagači nadali da će to biti posljednje povećanje cijene novca u ovom ciklusu i da će već krajem godine Fed početi smanjivati kamate.
No, u sijedu je predsjednik Feda Jerome Powell poručio da je moguće i daljnje povećanje kamata, ako to bude potrebno, da se inflacija neće spustiti tako brzo i da središnja banka neće tako skoro početi smanjivati kamate.
Na europskim burzma najvažniji indeksi su u petak prijepodne porasli, nakon što je dan ranije Europska središnja banka podigla ključnu kamatnu stopu za svega četvrtinu postotnog boda, a dobro raspoloženje potiču i poslovni rezultati kompanija.
U nedostatku poticajnih vijesti iz poslovnog sektora, na Zagrebačkoj burzi u petak se očekuje nastavak stagnacije Crobexa, koji su na putu tjednih dobitaka od otprilike 0,6 posto.
Na azijskim burzama najvažniji regionalni indeksi bilježe mješovitu izvedbu u četvrtak, jer su investitori oprezni u vezi zdravlja američkih regionalnih banaka i potencijalne nove krize u financijskom sektoru.
Na naftnim tržištima cijena barela je porasla u odnosu na zatvaranje dan ranije, pri čemu londonskog Brenta za 0,95 posto, na 73,19 dolara, a američkog WTI-ja za 0,93 posto, na 69,2 dolara.
Unatoč tome cijene nafte na putu su gubitka već treći tjedan zaredom, jer trgovce brine slabljenje potražnje Kine i gospodarsko usporavanje SAD-a.