Home TribinaAnalize Brojni su izazovi glede OIE u Hrvatskoj

Brojni su izazovi glede OIE u Hrvatskoj

by Energypress.net

Maja Pokrovac za Bloomberg Adriu

U Hrvatskoj, čini se da još uvijek postoje izazovi kada su u pitanju obnovljivi izvori energije. Zakonodavni okvir koji prati direktive Europske unije nije loš, no problem leži u podzakonskim aktima. Jedan od ključnih dionika u procesu nije adekvatno postavljen. Pomalo je iznenađujuće da, nakon godina iskustva u upravljanju projektima obnovljivih izvora energije, dolazi priopćenje s oštrim kritikama:

“Od početka razvoja projekata obnovljivih izvora energije, Republika Hrvatska nije imala pravila koja su više problematična, otežavajuća i diskriminirajuća.”

Ovu oštru kvalifikaciju potpisala je Udruga obnovljivi izvori energije Hrvatska, a gošća na Bloomberg Adriji bila je direktorica udruženja, Maja Pokrovac.

Problem se posebno odnosi na nova pravila priključenja na mrežu koja su, prema vašem mišljenju, onemogućila razvoj projekata obnovljivih izvora energije. Možete li ukratko objasniti što je točno problem?

Trenutno, Hrvatska je prva u EU po administrativnim preprekama, što rezultira najdužim vremenom za razvoj projekata obnovljivih izvora energije. Za priključenje na mrežu kod jedne institucije potrebno je godinu i pol dana, iako bi to moglo biti riješeno u svega tri mjeseca. Naša zemlja je najlošija u iskorištavanju vjetra i sunca u Europi. Iako zakonodavni okvir osigurava transparentnost, problem su spomenuta podzakonska pravila. Na primjer, HOPS (Hrvatski operator prijenosnog sustava) ima pravilo da se zahtjev za priključenje na mrežu može podnijeti samo jednom godišnje, od 1. svibnja do 15. svibnja, što uključuje i državni praznik. To su svega desetak dana, što je neprihvatljivo. Takvi zahtjevi trebali bi biti rješavani odmah po primitku. Ovlaštenici koji rade elaborate podataka čekaju 30 dana, iako bi te podatke trebali imati odmah, s obzirom na digitalizaciju i sredstva koja su uložena u mrežu. Još jedan problem je što poduzetnici snose financijski teret na početku, dok HOPS ne garantira kada će preuzeti energiju.

Opisali ste HOPS kao komfornog i krajnje konzervativnog. Znači li to da ne obavljaju svoj posao kako treba?

HOPS je apsolutno komforan. S takvim pravilima, nijedna banka neće odobriti kredit za projekte. To je zbog njihove monopolističke pozicije. Ako ne snosite nikakav rizik, ne znate kada će netko biti priključen na mrežu i tvrdite da ćete moći evakuirati energiju tek kad se mreža modernizira, to je neprihvatljivo. To se može dogoditi za 20 godina. Imamo pozitivan primjer Španjolske koja uspješno balansira različite oblike obnovljivih izvora energije.

Jeste li sudjelovali u donošenju pravila i jeste li dobili povratne informacije nakon što ste iznijeli svoje kritike?

Prije godinu dana bio je proces e-savjetovanja, gdje su svi mogli dati komentare. Međutim, tek sada dobivamo odgovore. Još uvijek ne znamo koja će biti cijena priključenja. Prošli petak (21. srpnja 2023. godine) imali smo dobar primjer – operator distribucijskog sustava, HEP ODS, pristupio je pozitivno. Kratka i jasna pravila koja ne opterećuju poduzetnike na početku. Financijska opterećenja nastupaju tek nakon dobivanja građevinske dozvole i priključenja na mrežu.

Jeste li dobili odgovore od institucija na koje ste se obratili?

Do sada nismo dobili odgovore od nijedne institucije na koju smo se obratili. Morat ćemo se obratiti kolegama u Europi kako bismo riješili ove probleme. Imamo znanje i iskustvo, i znamo što je Hrvatskoj potrebno. Uvaženi smo na razini Europe.

Kolika je vrijednost projekata koji trenutno stoje u zraku zbog ovih pravila?

Riječ je o projektnoj vrijednosti od 1,5 milijardi eura. To je 216 projekata s ukupnim kapacitetom od oko 6000 megavata, a odnose se na vjetar, sunce, biomasu, geotermalnu energiju i bioplin, pri čemu je većina fokusirana na solarnu energiju. Naravno, solarna energija je najzastupljenija jer Hrvatska ima veliki potencijal za njezin razvoj.

Na stranu inertnosti operatera, zbog ovakvih pravila država propušta značajna sredstva koja bi se pojavila s većim investicijama u obnovljive izvore energije. Trend jačanja obnovljivih izvora energije postaje sve izraženiji, zbog čega Hrvatska, koja obiluje potencijalima za ovu energiju budućnosti, propušta vrijedne prilike, donosi Bloomberg Adria

Related Posts