Brodski prijevoz potvrdio posustajanje svjetskog gospodarstva

Vozarine u brodskom kontejnerskom i prijevozu rasutih tereta snažno su pale u proteklih šest mjeseci, nadovezujući se na niz naznaka snažnog usporavanja aktivnosti u svjetskom gospodarstvu.
Od sredine prošle godine indeks vozarina u brodskom prijevozu rasutih tereta BDI (Baltic Dry Index) potonuo je 47 posto, iskazujući snažan pad troškova brodskog prijevoza sirovina poput željezne rude i ugljena. Razdoblje se poklapa se američkim podizanjem carina na uvoz čelika i aluminija i zaoštravanjem trgovinskih napetosti u prvom redu između Kine i SAD-a.

Transport sirovina smatra se važnim ekonomskim pokazateljem jer su njihovi potrošači ključni industrijski sektori, poput proizvodnje čelika i struje. Pad aktivnosti u tim sektorima nagovješćuje pak ozbiljno usporavanje gospodarstva, upozoravaju analitičari. “Naznake da su pozicije SAD-a i Kine u trgovinskim razgovorima i dalje udaljene pritiskale su raspoloženje na tržištima sirovina i u prethodnom razdoblju”, napisali su u petak u bilješci klijentima analitičari banke ANZ.

Bilješka je objavljena nakon što je američki ministar trgovine Wilbur Ross izjavio da su SAD i Kina “miljama” udaljeni od rješenja spornih pitanja. “Globalno gospodarstvo i tržište prijevoza rasutih tereta pokazuju nam vrlo opipljive znakove ozbiljnih problema”, konstatira Jeffrey Landsberg, direktor savjetodavne tvrtke Commodore Research.

“Iako vozarine u transportu rasutih tereta često padaju u prvim mjesecima u godini, njihov snažan pad u posljednje vrijeme jako je rijetka pojava”, dodaje Landsberg. Od početka godine Baltic Dry Index pao je 25 posto, pri čemu pad vozarina nije ograničen samo na tržište prijevoza rasutih tereta.

Pao je i Harpexov indeks vozarina u kontejnerskom prijevozu, i to za 30 posto od prošlogodišnjeg lipnja. Vozarine u kontejnerskom prijevozu tereta pokazatelj su isporuka široke palete proizvoda i također se smatraju važnim ekonomskim pokazateljem. Njihov pad dodatno ističe pad razine aktivnosti u industrijskim sektorima u Aziji, Europi i Sjevernoj Americi. “Usporavanje rasta svjetskog gospodarstva, neriješeni trgovinski sukob Kine i SAD-a, blokada dijela državnih službi u SAD-u i drama oko brexita redom su izvori neizvjesnosti koja pritišće raspoloženje”, ističe Hussein Sayed iz brokerske kuće FXTM.

Tako je jučer objavljeno istraživanje pokazalo da su aktivnosti u eurozoni gotovo stagnirale na početku godine, uz pad novih narudžbi u kontekstu trgovinskih napetosti i političkih trzavica nakon više od četiri godine neprekinutog rasta. Slični razočaravajući podaci objavljeni su ovog tjedna i iz japanske industrije.

Kineska Nacionalna komicija za razvoj i reforme (NDRC) upozorila je pak ovog tjedna da će pritisci na gospodarstvo utjecati na domaće tržište rada, budući da pad narudžbi nagovješćuje pad aktivnosti u industriji u idućim mjesecima. Američko je gospodarstvo dosada bilo u boljem stanju nego ostala velika gospodarstva svijeta ali indeksi aktivnosti u industrijskom sektoru također su signalizirali slabost u drugoj polovini 2018.

You may also like

0 comments