Predizborne programe koalicija u današnjem je Jutarnjem listu komentirao ekonomski analitičar Ivica Brkljača koji je zamijetio zanimljivost prema kojoj u predizbornim obećanjima prevladavaju ona o smanjenju poreza na rad. No, je li to dovoljno, upitao se.

Naime, sama obećanja idu u smjeru povećanja neoporezivog dijela primanja za nekoliko stotina kuna, dok je Hrvatskoj potrebna temeljita porezna reforma. Jer, iako je porez na dohodak kompleksna kategorija, to ne znači da je ne bi trebalo pojednostaviti. Sadašnji način oporezivanja svojom komplikacijom, ističe Brkljača, zamagljuje pravo opterećenja plaća.

U budućoj poreznoj reformi bi trebalo razmisliti da se neki od doprinosa nazovu pravim imenom jer osiguranja nisu ništa drugo nego li posebni porezi. Brkljača ne vidi ništa sporno u solidarnom izdvajanju, ali inzistira da se te stvari naposljetku nazovu pravim imenom – porezom.

Nadalje, Brkljača smatra prilično suspektnim razrede poreza na dohodak. Ne samo što je najviša stopa od 40 posto među najvišima u EU, nego se počinje primjenjivati na vrlo niskim razinama plaća. Tim više što Hrvatska ima jednu od najviših stopa PDV-a u Europi, stoga bi porezi na dohodak trebali biti među manjima ukoliko želimo postići konkurentnost rada te zadržati ljude u zemlji s obzirom na veliku mobilnost radne snage unutar Unije. Sve to se ne odnosi samo na plaće, nego i na tzv. druge dohotke, takva se situacija ubrzo treba promijeniti jer se u Hrvatskoj gotovo i ne isplati raditi više.

Brkljača zaključuje kako reformu poreza treba dobro osmisliti, napraviti stručne simulacije te kompenzirati lokalnoj samoupravi smanjenje prihoda. U to treba krenut hrabro, jer ukoliko se i smanji proračunski prihod u kratkom roku, u dugom i srednjem roku imat ćemo više koristi kroz veće zapošljavanje, zaustavljanje odlaska radne snage te veće ukupne privatne potrošnje.

Related Posts