Britanska vlada snizila projekcije rasta nakon Brexita

Britanija je snizila projekcije rasta gospodarstva u iduće dvije godine, kazao je u srijedu ministar financija Philip Hammond, predstavljajući prvi prijedlog proračuna vlade premijerke May nakon britanske referendumske odluke o izlasku zemlje iz Europske unije.

U Uredu za proračunsku odgovornost, neovisnom tijelu za procjenu proračuna, procjenjuju da će bruto domaći proizvod (BDP) porasti za 1,4 posto u 2017. godini, snizivši time procjenu iz ožujka, kojom je projiciran rast od 2,2 posto. U 2018. rast bi po novim procjenama ureda trebao iznositi 1,7 posto, nasuprot u ožujku projiciranih 2,1 posto, navodi ministar.

Procjene iz ožujka bazirale su se na pretpostavci da će građani na referendumu u lipnju glasati za ostanak u EU.

Slabe javne financije ostavljaju ministru financija malo prostora za povećanje državne potrošnje i za veće rezove u porezima. Štoviše, kazao je Hammond, vlada će se morati zadužiti za dodatne milijarde funta u sljedećih pet godina, s obzirom da bi projicirani neto dug javnog sektora trebao dosegnuti 90,2 posto BDP-a u 2017/2018., dok se u ožujku predviđao njegov rast na 81,3 posto. “Naša je zadaća sada pripremiti gospodarstvo da ne bude ranjivo nakon izlaska iz EU i dovesti ga u dobru formu za tranziciju koja će uslijediti. Ustrajat ćemo na fiskalnoj disciplini, uz paralelno prepoznavanje potreba za ulaganjima kojima bi se povećala produktivnost i fiskalni manevarski prostor radi potpore gospodarstvu u razdoblju tranzicije”, poručio je Hammond zastupnicima u britanskom parlamentu.

Objavljujući prve detaljne planove vlade premijerke Therese May, ministar navodi procjenu nadležnog ureda da bi neizvjesnost u vezi trgovinskih odnosa Britanije s ostatkom EU-a – gdje odlazi gotovo polovina britanskog izvoza – trebala srezati za 2,4 postotna boda stopu rasta britanskog gospodarstva u idućim godinama. U 2019. i 2020. rast bi trebao iznositi po 2,1 posto, u skladu s projekcijama iz ožujka, dodao je ministar financija, pozivajući se na službene projekcije.

Britanska država će do 2021. morati pozajmiti 143 milijarde eura više nego što je bila planirala u ožujku, priopćio je u srijedu službeni institut OBR koji je smanjio svoja predviđanja rasta nakon referendumske odluke o Brexitu. Ured za proračunsku odgovornost (OBR) koji objavljuje prognoze rasta, poreznih prihoda i zaduženja vlade, uvećao je iznos pozajmica koje će državi trebati između travnja 2016. i ožujka 2021. zbog većeg pada gospodarske aktivnosti nego što se očekivalo nakon referenduma o izlasku Velike Britanije iz EU-a 23. lipnja.

Vlada je zapravo odustala od zadaće uravnoteženja javnih financija do 2020. OBR sada predviđa da će javni deficit u 2016. biti 3,5 posto i 2,8 posto u 2017., iako je u ožujku bio predvidio 3,1 odnosno 2,1 posto. Javni dug u Velikoj Britaniji mogao bi ove godine dosegnuti 89,2 posto i 88,9 posto iduće godine, dodaje institut.

OBR je ocijenio da će zemlja izgubiti 2,4 posto rasta u razdoblju 2016-2021 zbog odluke o izlasku iz EU-a. Tijekom predstavljanja proračuna u parlamentu ministar financija Philip Hammond je istaknuo da će na britanski rast utjecati pad ulaganja poduzeća i manja potražnja, što se obrazlaže nesigurnošću u vezi s okolnostima Brexita i padom vrijednosti funte.

You may also like

0 comments