Britanija polučila dobre rezultate uz lockdown

Smanjili zarazu za trećinu
Razina infekcije covidom-19 u Engleskoj je tijekom mjesec dana nacionalnog “zatvaranja” pala za 30 posto i virus se sada povlači, pokazalo je veliko istraživanje u kojem je sudjelovalo više od 100 tisuća dobrovoljaca.

Engleska je svoje drugo “zatvaranje” započela 5. studenoga s ciljem suzbijanja naglo rastućeg širenja infekcije i zaštite svog zdravstvenog sustava. Zemlja bi se tako od 2. prosinca trebala vratiti regionalnom pristupu ograničenjima.

Razina infekcije pala je za 30 posto, na 96 zaraženih na 10 tisuća ljudi između 13. i 24. studenoga, privremeni su rezultati istraživanja koje su proveli znanstvenici s londonskog Imperial Collegea u suradnji s tvrtkom Ipsos Mori. Posljednje takvo istraživanje, provedeno između 16. listopada i 2. studenoga, pokazalo je 130 infekcija na 10 tisuća ljudi.

– Rezultati pokazuju da je broj slučajeva rastao kako je zemlja ulazila u blokadu, no uslijedilo je smanjenje jer su nacionalne mjere uspješno smanjile stope zaraze u cijeloj zemlji – navodi se u priopćenju.

Britanski premijer Boris Johnson zbog odluke o “zatvaranju” suočio se i s kritikama iz vlastite stranke, pri čemu su neki rekli da je to nepotrebno kršenje građanskih sloboda, dok su mu pak oporbeni laburisti prigovarali da je presporo reagirao.

Reproduktivni broj koronavirusa procijenjen je na 0,88, što pojačava podatke objavljene u petak koji pokazuju da se broj zaraženih smanjuje između nula i dva posto svaki dan. Iako je u priopćenju navedeno da je prevalencija bolesti još uvijek visoka, pokazala je nagli pad u nekoliko područja sjeverne Engleske koja bi sljedeći tjedan trebala ući u najtežu razinu ograničenja.

To bi moglo potaknuti daljnje nemire u Johnsonovoj Konzervativnoj stranci, gdje su mnogi zastupnici nezadovoljni sustavom koji za više od trećine stanovništva predstavlja značajna ograničenja u svakodnevnom životu, piše Reuters. O tim mjerama trebalo bi se glasati u utorak, pri čemu bi se Johnson mogao suočiti s političkom neugodnošću da se za donošenje novih pravila mora oslanjati na glasove oporbe.

You may also like

0 comments