Analiza tržišta
Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima na 83 dolara budući da trgovce brine kineska potražnja, potisnuvši u drugi plan odluku Saudijske Arabije i Rusije o smanjenju opskrbe do kraja godine. Na londonskom je tržištu cijena barela iznosila je 83,07 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 78,77 dolara.
Trgovce je jutros zabrinuo neočekivano snažan pad kineskog izvoza u listopadu, iako je uvoz sirove nafte porastao i na godišnjoj i na mjesečnoj razini.
Kineske rafinerije ublažile su pak tempo prerade u trećem tromjesečju, nakon rekorda u prethodna tri mjeseca, rekli su trgovci i konzultati Reutersu, ukazujući na niže profitne marže i skromne izvozne kvote do kraja godine.
Obujam prerade trebao bi se smanjiti i u prosincu, procjenjuju, i ograničiti potražnju, što bi značilo i niže cijene nafte.
Podaci iz Kine zasjenili su odluku Saudijske Arabije i Rusije o smanjivanju isporuka do kraja godine.
Trgovci trenutno ne strahuju od nedostatne opskrbe, sudeći po znatno manjoj razlici u cijeni barela s rokovima isporuke u prosincu i onog s rokovima isporuke u proljeće iduće godine.
Splasnuo je i optimizam zbog procjena da je ciklus podizanja kamatnih stopa dosegnuo vrhunac, što bi trebalo proširiti manevarski prostor za rast gospodarstva i za potražnju. Dolar se pak oporavio, pa će kupovna moć kupaca s drugim valutama ponovo biti ograničena.
Podaci udruge proizvođača API o zalihama u u SAD-u u prošlom tjednu bit će objavljeni tokom dana.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak pojeftinio 92 centa, na 88,86 dolara.