Gotovo polovica od 33 zemlje koje će biti najviše izložene nestašicama slatkovodnih zaliha do 2040. su na Bliskom istoku na kojem je ograničena raspoloživost površinskih slatkih voda a potražnja je velika, upozoravaju stručnjaci  koji su rangirali 167 zemalja.

Među deset zemalja koje su u svijetu najizloženije riziku značajnog smanjivanja površinskih slatkovodnih zaliha je čak osam s Bliskog istoka: Bahrein, Kuvajt, Palestina, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Izrael, Saudijska Arabija i Oman. Znanstvenici s instituta World Resources Institute (WRI) koji su sastavili prvi indeks zemalja prema raspoloživosti površinske vode, poput jezera i rijeka kažu da je upravo Bliski istok područje zemlje s najnesigurnijim izvorima vode.  Ta regija već danas se uvelike oslanja na podzemne vode i desalinizaciju mora.

Stručnjaci upozoravaju da se mora razmišljati i o mjerama poput recikliranja otpadnih voda. Prema analizi, četiri će države biti u idućih 25 godina suočene s posebno snažnim rastom nestašice voda a to su Čile, Estonija, Namibija i Bocvana.

Related Posts